Wielkopolska: maturzyści podejmują decyzje

  Wielkopolska: maturzyści podejmują decyzje

  Katarzyna Sklepik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wielkopolscy maturzyści do poniedziałku 7 lutego, muszą ostatecznie zdecydować, jakie przedmioty i na jakim poziomie zdawać będą w maju. Po tym terminie Okręgowa Komisja Egzaminacyjna nie będzie przyjmowała żadnych zmian.
  Do obowiązkowo zdawanych - na poziomie podstawowym - języka polskiego i matematyki muszą wybrać język obcy. Prawie 90 procent maturzystów deklaruje, że będzie nim angielski. Natomiast niemiecki, hiszpański i francuski - jako obowiązkowy - wybierają głównie uczniowie klas dwujęzycznych, w których te języki ogrywają wiodącą rolę.

  To jednak za mało, by dostać się na wymarzone studia. Dlatego do trzech obowiązkowych przedmiotów uczniowie wybierają jeszcze maksymalnie trzy przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym. Jednym z nich jest język obcy, ten sam, który zdają na podstawowym poziomie.
  - Zdaję rozszerzony angielski, bo jest mi potrzebny na studia. Za niego dostanę więcej punktów - tłumaczy Paulina, która chce studiować archeologię w Wielkiej Brytanii.

  Do końca września, uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych - na specjalnych deklaracjach - musieli podać, jakie przedmioty i na jakim poziomie będą zdawać. Po analizie wstępnych oświadczeń wynika, że i w tym roku wśród przedmiotów dodatkowych największą popularnością cieszy się geografia, biologia, historia i wiedza o społeczeństwie.

  - Uczniowie wypełniając deklaracje maturalne, wybierają przedmioty, z których punkty liczyć się będą przy rekrutacji na studia - wyjaśnia Barbara Kierończyk, wicedyrektor w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Poznaniu. - Dużą wagę przywiązują także do próbnych egzaminów. Dzięki nim wiedzą, jak wygląda arkusz egzaminacyjny i jak należy go wypełnić, a także oceniają stopień trudności zawartych w nim zadań. Maturzyści coraz bardziej dojrzale wybierają przedmioty, które chcą zdawać, dlatego zmiany w deklaracjach są sporadyczne.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo