Edukacja: Uczelnia spyta, czy jej student znalazł pracę

  Edukacja: Uczelnia spyta, czy jej student znalazł pracę

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Do sporych zmian ma dojść w szkolnictwie wyższym. Ich projekt opuścił właśnie sejmową Komisję Edukacji. Posłem Do sporych zmian ma dojść w szkolnictwie wyższym. Ich projekt opuścił właśnie sejmową Komisję Edukacji. Posłem sprawozdawcą w Sejmie będzie Krystyna Łybacka z SLD.
  Jak podkreśla posłanka z Poznania, która jest również pracownikiem naukowym Politechniki Poznańskiej, rządowy projekt uległ znacznym zmianom w komisji. Uczelnie otrzymały m.in. większe możliwości tworzenia nowych kierunków dla studentów. A głównym kryterium ich dalszego istnienia ma być efektywność.

  - Uczelnie zostaną zobowiązane do monitorowania karier swoich absolwentów. Po 2 i 5 latach od zakończenia nauki byli studenci mają być poproszeni o informacje dotyczące ich kariery. Dzięki temu będziemy wiedzieli, które kierunki i uczelnie zapewniają dobry start zawodowy - tłumaczy Krystyna Łybacka.

  Na uczelniach, jak podkreśla posłanka, trudniej ma być o doktorat, ale za to łatwiej o habilitację. Okazuje się jednak, że nowy projekt przewiduje drogę na skróty dla przyszłych doktoratów. Bo będzie można ubiegać się o ten stopień naukowy bez napisania i obronienia pracy magisterskiej.

  - Jednak ta droga przewidziana jest w wyjątkowych sytuacjach, tylko dla osób o wyjątkowym zacięciu naukowym - przekonuje posłanka.

  W nowym projekcie zadbano również o prawa emerytalne dla obecnych pracowników. Nie udało się za to umieścić zapisów dotyczących podwyżek płac dla pracowników wyższych uczelni.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo