Poznań: Masz szambo? Zapłacisz dużo więcej za wywóz ścieków

  Poznań: Masz szambo? Zapłacisz dużo więcej za wywóz ścieków

  Andrzej Janas

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Za ścieki trafiające do zlewni Aquanetu trzeba płacić o 50 proc. więcej

  Za ścieki trafiające do zlewni Aquanetu trzeba płacić o 50 proc. więcej ©Piotr Jasiczek

  Poznaniacy, którzy korzystają z szamb, płacą za wywóz nieczystości płynnych znacznie więcej niż ci, którzy mają dostęp do kanalizacji. Teraz będą musieli płacić jeszcze więcej.
  Za ścieki trafiające do zlewni Aquanetu trzeba płacić o 50 proc. więcej

  Za ścieki trafiające do zlewni Aquanetu trzeba płacić o 50 proc. więcej ©Piotr Jasiczek

  Od stycznia każdy metr sześcienny nieczystości płynnych wpuszczonych do kanalizacji miejskiej kosztuje poznaniaka 4,90 zł, czyli o 22 grosze więcej niż w roku ubiegłym (wzrost o 3,9 procent).

  Właściciele szamb mogą im tylko pozazdrościć wysokości podwyżki. Oni za metr sześcienny trafiający do szamba zapłacą o prawie 50 procent więcej! Od wtorku cena metra sześciennego dowiezionego do punktu zlewczego Aquanetu wzrasta z 4,37 do 6,48 zł. Aquanet uzasadnia tak drastyczną podwyżkę… precyzją urządzeń pomiarowych.

  - Odebrałam telefon od przewoźnika, że od lutego opróżnienie mojego szamba będzie droższe - irytuje się Marta Walińska, mieszkanka Szczepankowa. - Dotychczas płaciłam 15 złotych za metr sześcienny, teraz ma to być ponad 17 złotych.

  Nasza czytelniczka ma szambo o objętości 10 metrów kwadratowych. Trzeba je opróżniać przynajmniej raz w miesiącu. Płaciła za usługę 150 złotych, teraz będzie to o ponad 20 złotych więcej.

  - Dostaliśmy aneks do umowy z nowymi cenami w punktach zlewczych Aquanetu - potwierdza Zygmunt Graczyk, właściciel firmy asenizacyjnej. - Musiałem go podpisać, bo inaczej moje samochody nie mogłyby wjechać na teren punktu zlewczego. Taka podwyżka to szok również dla mnie, choć odczują to przede wszystkim klienci.

  Poprosiliśmy Aquanet o uzasadnienie tak wysokiej podwyżki.
  - Nowa taryfa za ścieki dowożone to wynik przeprowadzonej analizy, z której jasno wynika, że takie są koszty ponoszone przez Aquanet - odpowiada Dorota Wiśniewska, rzecznik Aquanetu.

  W Poznaniu (według danych za rok 2010) jest 3687 posesji posiadających szamba. W podpoznańskich miejscowościach, gdzie sieć kanalizacyjna jest mniej rozwinięta, szamb jest kilkakrotnie więcej.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  objętość czy powierzchnia?

  średzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 62 / 35

  Panie A. Janas, objętość liczy się w metrach SZEŚCIENNYCH.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szambo kwadratowe

  observer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 33

  pan janas dupowlaz strazynskiego (ex-wojta dupiewa) ma problem - o czym teraz pisac - pozostalo o szambach ktorych pojemnosc podaje w m2 - poraaaazka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe uzasadnienie!

  PodPoznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 61 / 87

  Interesujące, że metr ścieków w utrzymywanej przez Aquanet sieci kanalizacyjnej jest tańszy, od dowożonych "pod nos" przez wozy asenizacyjne. To takie blondynkowate wytłumaczenie. Chyba, że JWP...rozwiń całość

  Interesujące, że metr ścieków w utrzymywanej przez Aquanet sieci kanalizacyjnej jest tańszy, od dowożonych "pod nos" przez wozy asenizacyjne. To takie blondynkowate wytłumaczenie. Chyba, że JWP Prezes potrzebuje gotówki, a skąd ją wziąć? Od "wsioków, co to kanalizy nie majom".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Edukacja redaktora

  Poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 65 / 44

  Redaktor Janas musi mieć duże luki w elementarnej wiedzy ogólnej, jeżeli wg niego metr kwadratowy jest jednostką objętości. Wiadomo, że błędy się zdażają, ąle to jest rażący błąd Panie Redaktorze....rozwiń całość

  Redaktor Janas musi mieć duże luki w elementarnej wiedzy ogólnej, jeżeli wg niego metr kwadratowy jest jednostką objętości. Wiadomo, że błędy się zdażają, ąle to jest rażący błąd Panie Redaktorze. Na marginesie uzasadnia też maturę z matematyki, dla wszystkich, w tym - przyszłych dziennikarzy.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo