Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy ośrodek rehabilitacyjny w Poznaniu. Za opiekę nad dziećmi płaci państwo

AJ
Ośrodek Rehabilitacyjno Wychowawczo Edukacyjny Emedea działa przy ul. Bosej 15
Ośrodek Rehabilitacyjno Wychowawczo Edukacyjny Emedea działa przy ul. Bosej 15 archiwum OREW Emedea
W Poznaniu, przy ul. Bosej 15, powstał Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy. Za opiekę nad dziećmi płaci państwo.

Neurologopeda na Ratajach , rehabilitant na Wildzie, a psycholog na Jeżycach - takie trasy po mieście musi robić często rodzic niepełnosprawnego dziecka. Dlatego, narodził się pomysł, by zaspokoić wszystkie te potrzeby w jednym miejscu. W Poznaniu powstał właśnie Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy (OREW). Dziecko będzie tam miało nie tylko zapewnioną opiekę przedszkolną, ale też stały dostęp do zespołu specjalistów: terapeuty, psychologa, logopedy, oligofrenopedagoga, masażysty czy fizjoterapeuty.

- W programie zajęć jest m.in. muzykoterapia, bajkoterapia, dogoterapia, czyli rehabilitacja przez muzykę, bajki czy zabawę z psem - wyjaśnia Mirosława Maślak, dyrektorka Ośrodka Reha- bilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego Emedea.

W ośrodku pomoc znajdą dzieci z orzeczeniem o niepełno- sprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim. Miejsce to zaspokaja też potrzeby dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi (osoby niewidome, niesłyszące czy mające problemy ruchowe). Wychowankami ośrodka są maluchy od 3 roku życia, które z etapu przedszkolnego przechodzą płynnie na pierwszy, drugi i trzeci etap edukacji. Podopieczni mają tam zapewnioną opiekę do 25 roku życia.

- Zajmujemy się również wczesnym wspomaganiem rozwoju - tłumaczy Mirosława Maślak. - Chodzi o pomoc dzieciom od 0 do 6 lat, czyli od chwili wykrycia nie- pełnosprawności do czasu podjęcia nauki w szkole. Zajęcia z nimi odbywają się 4-8 razy w miesiącu.

Jak tłumaczy dyrektorka ośrodka, jeżeli pomoc zostanie udzielona wcześnie, dziecko ma szanse całkowicie wyrównać początkowe braki. Pomoc tym podopiecznym jest udzielana na podstawie opinii z poradni psychologiczno - pedagogicznej. Taka będzie niebawem działać także przy ośrodku na Grunwaldzie.

Ośrodek jest finansowany z budżetu państwa. Rodzic płaci wiec za opiekę tyle - ile w każdym innym przedszkolu (pięć godzin bezpłatnych, a za każdą kolejną złotówkę).

- Zastanawiamy się nad powołaniem stowarzyszenia. Pozwoli to pozyskać dodatkowe pieniądze na rozwój ośrodka czy szkolenia dla opiekunów - wyjaśnia M. Maślak.

Zadowoleni z opieki są rodzice dzieci niepełnosprawnych.

- W Poznaniu mamy przedszkola i szkoły specjalne . Istnieją one jako odrębne placówki. W każdej z nich terapia z dzieckiem zaczyna się od nowa - mówi tata czterolatka - W mieście nie było dotąd miejsca, w którym dziecko znalazłoby opiekę od 3 lat do pełnoletności, a jednocześnie miało zapewnioną pomoc terapeuty, logopedy, rehabilitanta. Oczywiście w ramach NFZ dziecko ma zagwarantowane w ciągu roku około 100 godzin zajęć. Łatwo jednak wyliczyć, że są to 3 godziny w tygodniu. W OREW mój syn ma zapewnione 4 godziny zajęć dziennie.

20 listopada, w godz. 10-15 w OREW zaplanowano dzień otwarty. Każdy z rodziców będzie mógł zobaczyć, jak ośrodek wygląda i porozmawiać z terapeutami.

Ośrodki Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawcze działają też w innych polskich miastach, m.in. w Koninie czy Chorzowie. Mimo że takie rozwiązania świetnie sprawdzają się w innych krajach (np. w Niemczech) w Polsce są one czymś stosunkowo nowym.

Gdzie uzyskać pomoc?
W Poznaniu jest kilka miejsc, w których rodzic dziecka niepełnosprawnego może uzyskać pomoc. Prowadzeniem tego typu placówek często zajmują się stowarzyszenia.

Działaniem na rzecz osób niepełnosprawnych zajmuje się od wielu lat, m.in. Stowarzyszenie "Na Tak". To pod jego opieką znajduje się m.in. przedszkole "Orzeszek" na os. B. Chrobrego oraz szkoła podstawowa i gimnazjum "Zakątek" na Winogradach. Pomoc skierowaną do dzieci z zespołem Downa i ich rodzin stawia sobie za cel Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zespołem Downa (siedziba przy ul. Ognik). Osobom niepełnosprawnym pomaga też Stowarzyszenie "Iskra" (ul. Grunwaldzka 55).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski