Powiat poznański: Zwiększą dług powiatu, aby ocieplić...

  Powiat poznański: Zwiększą dług powiatu, aby ocieplić szpital

  Robert Domżał

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Starosta twierdzi, że powiat zadłuży się, by ocieplić szpital

  Starosta twierdzi, że powiat zadłuży się, by ocieplić szpital ©Robert Domżał

  Modernizacje dróg pochłoną lwią część tegorocznego budżetu powiatu poznańskiego. Chociaż uchwalony został on tuż przed Bożym Narodzeniem, już w lutym będzie zmieniony.
  Starosta twierdzi, że powiat zadłuży się, by ocieplić szpital

  Starosta twierdzi, że powiat zadłuży się, by ocieplić szpital ©Robert Domżał

  Dochody budżetu powiatu poznańskiego na rok bieżący są o około 10 mln zł niższe od ubiegłorocznych. Jednak Jan Grabkowski - starosta poznański, jest optymistą, ponieważ nie wszystkie pieniądze zostały w roku 2010 wydane. Nadwyżka zostanie wprowadzona do aktualnego budżetu już podczas lutowej sesji Rady Powiatu. Póki co, po stronie dochodów znajduje się 201,4 miliona złotych, a po stronie wydatków 203,3 mln zł.


  Najkosztowniejsze inwestycje drogowe to: modernizacja ulicy Wrzesińskiej w Swarzędzu, Średzkiej w Kleszczewie oraz remont drogi powiatowej od mostu na Warcie do Biedruska.

  Ulica Wrzesińska będzie kosztowała 13 mln zł, z czego aż 7 mln wyniesie dofinansowanie z UE. Ta inwestycja uszczupli też (po 3 miliony złotych) budżety - Swarzędza i powiatu. Dwie drogi znalazły się na liście tak zwanych schetynówek, co oznacza dofinansowanie z budżetu państwa. Na remont ulicy Średzkiej w Kleszczewie powiat przeznaczy 2 mln zł. Tyle samo da gmina, a 3 mln zł Skarb Państwa. Około 16 mln zł pochłonie bieżące utrzymanie dróg, czyli rozmaite remonty.

  Dużym tegorocznym projektem powiatu jest budowa Parku Orientacji Przestrzennej przy Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. To przedsięwzięcie ma kosztować około 6 mln zł i jest pierwszym takim projektem w Polsce, a będzie służyć podopiecznym ośrodka do rozpoznawania dźwięków. Ma to pomóc osobom niewidzącym wejść w możliwie samodzielne życie. Projekt jest realizowany z pomocą trzech uczelni wyższych z Poznania. Warto też dodać, że 180 tys. zł otrzyma Muzeum Tyflologiczne utworzone przy Ośrodku w Owińskach. Pieniądze są przeznaczone na renowacje eksponatów. Ta sama miejscowość wzbogaci się w tym roku o "Orlika".

  Aż 900 tys. zł powiat zamierza wydać na remont Zespołu Szkół w Bolechowie. Kolejne 3,8 mln zł zaplanowano na termomodernizację Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. Część (czyli 1,6 mln zł) tej sumy zrefunduje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

  Zadłużenie powiatu poznańskiego wyniesie 27 mln zł. To 15 proc. budżetu, a dopuszczalny próg wynosi 60 proc. Na spłatę kredytu przeznaczono 10 mln zł (przy dochodach rzędu około 200 mln zł). Jest to około 5 proc., a przepisy dopuszczają wydatkować rocznie do 15 proc. budżetu. W ciągu roku może się to jednak zwiększyć. Stanie się tak, jeśli powiat zdobędzie dodatkowe pieniądze na termomodernizację szpitala w Puszczykowie. Zarząd tej placówki przygotowuje też kosztorys budowy nowego bloku operacyjnego.

  1 »

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  l

  f (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  komentarz zniknął!?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo