Poznań: Trwają prace wykończeniowe obiektu nad Maltą

  Poznań: Trwają prace wykończeniowe obiektu nad Maltą

  Bogna Kisiel, Katarzyna Fertsch

  Aktualizacja:

  Okazałe pawilony Term Maltańskich wpisały się już w panoramę nad Jeziorem Maltańskim

  Okazałe pawilony Term Maltańskich wpisały się już w panoramę nad Jeziorem Maltańskim ©Grzegorz Dembiński

  Za kilka miesięcy ma się zakończyć budowa Term Maltańskich. Wszystko wskazuje na to, że dojedziemy do nich nową, wygodną drogą. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na przebudowę ulic prowadzących do obiektu. Przy okazji przebudowane zostaną także dwa skrzyżowania na ulicy Warszawskiej.
  Okazałe pawilony Term Maltańskich wpisały się już w panoramę nad Jeziorem Maltańskim

  Okazałe pawilony Term Maltańskich wpisały się już w panoramę nad Jeziorem Maltańskim ©Grzegorz Dembiński

  Firma, która wygra przetarg, będzie musiała nie tylko wybudować bezpośrednią drogę dojazdową do kompleksu, ale również przebudować już istniejące ulice: Warszawską (w tym skrzyżowania z ulicami św. Michała i Krańcową) oraz Trocką, Wileńską i Grodzieńską.

  - Rozbudowa ulic będzie polegała na ich poszerzeniu, budowie oświetlenia drogowego, odwodnienia, ścieżek rowerowych oraz zasadzeniu roślin - wymienia Dorota Wesołowska z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.


  Dzięki tej inwestycji zyskają nie tylko przyszli goście Term Maltańskich, ale też nowego zoo oraz mieszkańcy okolicznych domów. Przebudowana zostanie bowiem także ulica Krańcowa - a dojazd do posesji i osiedlowych uliczek zostanie oddzielony od jezdni głównej. Prace mają kosztować około 24 milionów złotych.
  Cała inwestycja ma się zakończyć w listopadzie tego roku. Projekt został jednak podzielony na dwa etapy.

  - Na 15 lipca został wyznaczony termin zakończenia robót budowlanych związanych z dojazdem do Term Maltańskich - mówi Dorota Wesołowska.
  Droga pojawi się więc w samą porę. Budowa term ma zakończyć się bowiem w sierpniu.

  - Obecnie trwają prace wykończeniowe w środku budynku - mówi Magdalena Wesołowska, prezes spółki Termy Maltańskie. - Kładzione są instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne, ogrzewania podłogowego i płytki. Przystępujemy do położenia kabli światłowodowych i budowy tak zwanego bastionu, czyli wejścia na poziom pierwszy, na trybuny dla widzów.

  Prezes przyznaje, że druga z rzędu mroźna zima powoduje przesunięcia terminów niektórych prac. Trzeba na przykład poczekać z zagospodarowaniem terenu wokół pływalni. Gdy jednak ostatnio mróz nieco zelżał, można było zacząć wylewać niecki basenów zewnętrznych.

  Poznański aquapark będzie największym tego typu obiektem w Polsce. Warty podkreślenia jest fakt, że projektując go, wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania ograniczające zużycie mediów czy negatywne oddziaływanie na środowisko. Zastosowano odnawialne źródła energii. Do podgrzania wody wykorzystane będą dachowe kolektory słoneczne.

  Termy Maltańskie składają się z dwóch części: sportowej i rekreacyjnej. W pierwszej znajdą się: basen olimpijski z dziesięcioma torami, wieżą do skoków, basen do rozgrzewki i dwa mniejsze z hydromasażem. Część rekreacyjna jest wręcz naszpikowana atrakcjami. Zjeżdżalnie z efektami świetlnymi i akustycznymi, rwąca rzeka, wodospady, baseny zewnętrzne, sauny, brodziki - to tylko niektóre z nich.

  W sąsiedztwie aquaparku miał powstać kompleks hotelowy. Spółka poszukiwała chętnego inwestora i chciała sprzedać nieruchomość, przeznaczoną na usługi hotelowe. Jednak wynik procesu sądowego, który część z tych działek przyznał parafii św. Jana Jerozolimskiego za Murami, skomplikował sprawę. Nie wiadomo, czy inwestor zainteresowany tym przedsięwzięciem nadal będzie chciał zrealizować plany.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I kto za to zapłaci ???

  cia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 16

  Kasa miasta jest pusta, obiekt bedzie potrzebował potężnych dopłat, nie realizuje się niezbędnych inwestycji komunikacyjnych. Może byc tak że nie będzie nas stać na doplacanie do obiektu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  droga

  nishio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 17

  A mi sie marzy ścieżka z przystanku tramwajowego na basen.
  Mam nadzieje ze Pani redaktor wie czy takowa powstanie,
  by nie skonczylo sie na tym że książęta i paniska w swoich
  dopasionych furach...rozwiń całość

  A mi sie marzy ścieżka z przystanku tramwajowego na basen.
  Mam nadzieje ze Pani redaktor wie czy takowa powstanie,
  by nie skonczylo sie na tym że książęta i paniska w swoich
  dopasionych furach będą podjeżdżać pod basen a dojście
  dla normalnego mieszkańca z przystanku będzie się wiązało
  z grzęźnięciem w błocie......zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sporty wodne

  bydłoszewski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 19

  Marzą mi się super zawody pływackie krótko po otwarciu tej -mam nadzieję - pięknej pływalni a raczej całego kompleksu rekreacyjno sportowego. Poznań nad Maltą będzie miał najlepszy w Polsce...rozwiń całość

  Marzą mi się super zawody pływackie krótko po otwarciu tej -mam nadzieję - pięknej pływalni a raczej całego kompleksu rekreacyjno sportowego. Poznań nad Maltą będzie miał najlepszy w Polsce kompleks do sportów wodnych tak na lato jak i na zimę. Oby to było tylk super wykończone i jeszcze lepiej się spisywało. Będzie stadion i Termy - należy się spiąć i wybudować dobrą - wielodyscyplinarną halę sportową. Taką na zawody lekkoatletyczne ale i rózne piłki - od kosza po ręczną i siatkę. Ależ się rozmażyłem - co nie? A jak koncert życzeń to dodam jeszcze halę lodowiska dla któej rozryli PArk Wilsona i teraz straszą fundamenty. O Golęcinie nie będę wspominał bo PO co siędalej wkur...ać gdy padła KaPOniera, Zajęzdnia, no i nieszczęsny dworzec PKP pewnie także. Ale jakieś śwetne zawody pływackie - np o błękitną wstęgę POZNANIA można by zorganizować mimo wszystkozwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo