Drugi kierunek studiów będzie jednak płatny

  Drugi kierunek studiów będzie jednak płatny

  Katarzyna Sklepik

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Zmiany w prowadzeniu uczelni, większe kompetencje rektora i dziekana, nowe zasady uzyskiwania doktoratów i habilitacji, zamiejscowe wydziały zamiast ośrodków dydaktycznych, płatny drugi kierunek studiów - to najważniejsze punkty nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.
  Prof. Krzysztof Krasowski

  Prof. Krzysztof Krasowski ©Maciej Męczyński/Życie Uniwersytetu

  Wprowadzanie tych zmian, minister Barbara Kudrycka zapoczątkowała już wiosną 2008 roku. Pierwszy dokument, jaki powstał w związku z nowelizacją ustawy wywołał burzliwą dyskusję środowiska akademickiego. MNiSW stało na stanowisku, że po wprowadzeniu zmian, trzeba będzie ustalić strategię działań.

  - Dla nas oczywiste było, by najpierw powstała strategia, według której wprowadzać będziemy zmiany - tłumaczy prof. dr hab. Krzysztof Krasowski, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Doszliśmy do konsensusu i powstały dwie strategie. Jedna, którą zleciło ministerstwo i druga, którą przygotowała KRASP pod przewodnictwem prof. Jerzego Woźnickiego.
  Teraz specjalnie powołany zespół przygotowuje jedną spójną strategię.

  Z prof. Krzysztofem Krasowskim, prorektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, o wprowadzanej nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, rozmawia Katarzyna Sklepik

  Poznańscy naukowcy mogą być dumni, skoro około 60 procent uwag wniesionych przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich do nowej ustawy o szkolnictwie wyższym zostało na tym etapie prac w Sejmie uwzględnionych. Pan profesor miał w tym także swój udział, uczestnicząc w pracach nad zmianami jako ekspert KRASP-u. To chyba ważne, że ustawodawca wsłuchał się w głosy środowiska akademickiego.
  To prawda. Chyba po raz pierwszy naukowcy mogą mieć aż taki duży wpływ na kształt ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego. Projekty zmian, które przygotowaliśmy w uchwale KRASP-u , zarówno do prawa o szkolnictwie wyższym, jak i do ustawy o stopniach i tytule naukowym spotkały się w wielu sprawach z akceptacją ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Pani profesor Barbara Kudrycka uczestniczyła w każdym spotkaniu i z uwagą wsłuchiwała się w głosy ekspertów. Nie oznacza to, że jesteśmy zadowoleni ze wszystkich wprowadzonych rozwiązań, w niektórych sytuacjach trudno nam było przeforsować nasz pomysł, szczególnie w tych kwestiach, na których opiera się główna idea reformy według przedłożenia rządowego.

  Tu staraliśmy się złagodzić niektóre propozycje rządowe, które wywoływały szczególne kontrowersje w środowisku akademickim. Ponadto nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca. Jesteśmy dopiero na etapie przyjęcia sprawozdania przez komisję sejmową. Pierwszego lutego odbędzie się drugie czytanie projektu na posiedzeniu Sejmu.
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo