IPN: Z wystawą w stolicy

  IPN: Z wystawą w stolicy

  Sławomir Kmiecik

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Wystawę z unikatowymi zdjęciami z Rumunii ogarniętej w 1989 roku rewolucją, a także wykłady i filmy na temat upadku komunistycznej dyktatury przedstawią jutro w Warszawie pracownicy poznańskiego oddziału IPN.
  Ekspozycja "Solidarni z Rumunią - Solidari cu România", którą dyrektor IPN w Poznaniu, dr Rafał Reczek, otworzy w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki, to swoisty "znak firmowy" IPN w Poznaniu. Fotografie przypominają dramatyczne wydarzenia, które rozgrywały się w Rumunii ponad 20 lat temu, w trakcie upadku reżimu Nicolae Ceauşescu. Autorem zdjęć jest Jan Kołodziejski, dziś pracownik IPN, który w 1989 roku reprezentował wielkopolską Solidarność, a prywatnie fotografował przełomowe wydarzenia polityczne i społeczne.
  On oraz czterech innych poznaniaków (Robert Kamiński z Polskiego Radia, operator TVP Józef Kowalewski i dwóch dziennikarzy Przemysław Walewski i Maurycy Kłopocki) pod koniec grudnia 1989 roku pojechali z humanitarną pomocą do Rumunii, która poprzez masowe manifestacje i walki uliczne wyzwalała się spod dyktatury.

  Dary z publicznej zbiórki śmiałkowie wieźli samochodem Tarpan udostępnionym przez Fabrykę Maszyn Żniwnych w Poznaniu.

  Wystawa, której autorami wraz z Janem Kołodziejskim są Konrad Białecki i Filip Leśniak z IPN, była już pokazana w bukareszteńskim Narodowym Muzeum Historii Rumunii, gdzie zebrała świetne recenzje. Podczas jutrzejszej prezentacji w Warszawie jej dopełnieniem będą wykłady: "Dlaczego zgasło "Słońce Karpat?" (dr Konrad Białecki) i "Nicolae wiecznie żywy" (dr Adam Burakowski) oraz pokaz filmów o komunistycznej dyktaturze w Rumunii.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ipn poznań

  teczka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Czy w Poznaniu nikt nie chce już ich słuchać i oglądać, że jadą do Warszawy?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo