Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leszno: SEWS przestanie istnieć. 1100 osób straci pracę

Karolina Sternal
Koncern chce sprzedać hale produkcyjne w Lesznie
Koncern chce sprzedać hale produkcyjne w Lesznie Karolina Sternal
Dwa zakłady w Lesznie - SEWS-P oraz SEWS-CEP, należące do japońskiego koncernu Sumimoto przestaną praktycznie istnieć. W czwartek prawie 1100 zatrudnionych w nich osób dowiedziało się, że prawdopodobnie za dwa miesiące straci pracę. Związkowcy są zdruzgotani skalą tego, co ma się wydarzyć, gdyż lokalny rynek nie jest w stanie wchłonąć takiej rzeszy bezrobotnych.

- Dowiedzieliśmy się, że ponieważ nie ma kontraktów, to produkcja zostanie zamknięta, a my zostaniemy zwolnieni - mówi jedna z kobiet pracujących w SEWS Polska.

- Decyzja o zwolnieniach grupowych jest podyktowana względami ekonomicznymi - potwierdza Andrzej Czarnul, dyrektor SEWS w Lesznie. - Nasze koszty są wyższe w stosunku do firm działających w innych krajach, dlatego nie mamy nowych zamówień.

SEWS produkuje wiązki kabli na potrzeby przemysłu samochodowego. Pierwsze załamanie przyszło, gdy na świecie wybuchł kryzys. Wtedy Sumimoto zlikwidowało fabrykę w Rawiczu. Ograniczono także zatrudnienie w Lesznie. Ubiegły rok przyniósł uspokojenie i nadzieję, że najgorsze już minęło. Jednak w czwartek załoga dowiedziała się, że niebawem nie będzie pracy. Dyrektor wyjaśniał sytuację na każdej ze zmian. Zwolnienia będą miały charakter grupowy, a więc ludziom będą przysługiwały dodatkowe odprawy. Prawdopodobnie pierwsze wypowiedzenia zostaną wręczone w marcu, ze skutkiem od 1 kwietnia. Ponieważ prawie sto procent załogi ma umowy na czas nieokreślony, więc przysługuje im trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca zapowiada, że zwolni ich z obowiązku świadczenia pracy, wypłacając za ten czas normalne wynagrodzenia. Zwalniani otrzymają odprawę w wysokości trzech miesięcznych wynagrodzeń oraz być może jeszcze dodatkowo 10 tysięcy zł. Produkcja zakończy się w czerwcu.

- Grupie 40 pracowników zaproponowaliśmy pracę w zakładzie na Słowacji, na razie na okres trzech miesięcy. W tym wypadku oprócz normalnej pensji, otrzymywaliby także dietę - dodaje dyrektor Andrzej Czarnul.

Podobna liczba osób ma możliwość pracy nadal w Lesznie, gdzie pozostać mają działy projektowe i logistyczne, jednak większość majątku Sumimoto w Lesznie - hale produkcyjne wraz z gruntem, mają być sprzedane. Podobnie jest w Rawiczu, gdzie puste budynki do tej pory nie znalazły nabywcy. Sam koncern otwiera fabryki w Afryce - mowa jest o Egipcie i Maroku, gdzie koszty pracy są niższe, niż w Polsce.

- Jesteśmy za drodzy, dlatego koncernowi nie opłaca się nadal tu produkować - mówi Grzegorz Krzyżanowski, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność. - To okrutna dla nas prawda, ale tak jest. Wiedzieliśmy, że produkcja może być ograniczana, ale nie spodziewaliśmy się jej likwidacji. Na razie rozmawiamy z ludźmi, aby ustalić, w jakim kierunku powinny iść nasze negocjacje z pracodawcą w sprawie regulaminu zwolnień grupowych.
Z danych urzędu pracy wynika, że na koniec ubiegłego roku bez pracy było niespełna pięć tysięcy osób.

- To jest bardzo zła wiadomość. Wśród tych, którzy stracą pracę w SEWS-ie jest ponad 500 mieszkańców Leszna. Jako samorząd nie mamy na to wpływu, ale będziemy się starać wspierać ludzi - zapowiada Tomasz Malepszy, prezydent Leszna. - Powiatowy Urząd Pracy wystąpi do ministerstwa o dotację z rezerwy budżetowej na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Leszno: SEWS przestanie istnieć. 1100 osób straci pracę - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski