Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internauci stworzą rzeźbę. Czy stanie w centrum Poznania?

Cyprian Lakomy
Cyprian Lakomy
Rzeźba zaprojektowana zostanie z 250 tysięcy wirtualnych sześcianów. Czy uda się postawić ją w Poznaniu?
Rzeźba zaprojektowana zostanie z 250 tysięcy wirtualnych sześcianów. Czy uda się postawić ją w Poznaniu? Fundacja Barak Kultury
Wspólnie z tysiącami internautów zaprojektują rzeźbę, którą potem postawią w przestrzeni miasta - to cel artystów z poznańskiej Galerii Raczej. Ich Babelproject, oparty na idei równego udziału ludzi w tworzeniu sztuki, rusza już w środę, 29 października.

- Zależy nam przede wszystkim na stworzeniu platformy, dzięki której każdy odbiorca sztuki będzie mógł zostać także jej twórcą - tłumaczy ideę nowego przedsięwzięcia Łukasz Trusewicz, artysta i pomysłodawca projektu, który realizowany jest w ramach festiwalu Inwazja Barbarzyńców. Twórca liczy na to, że Babelproject przyciągnie jak najwięcej zainteresowanych z całego świata.

Już od środy, 29 października, internauci będą mogli rejestrować się na stronie

www.babelproject.eu

. Po założeniu konta, każdy z nich otrzyma po jednym z 250 tys. wirtualnych sześcianów, które wraz z innymi tworzyć będą dynamicznie rozwijającą się całość. Witryna uruchomiona zostanie w środę wieczorem, a wymiary każdego sześcianu to 2x2x2 cm.

- Nie zależy nam na zbudowaniu monolitycznego bloku, a wręcz liczymy się z tym, że uczestnicy stworzą rzecz bardzo nieszablonową - mówi Trusewicz. W celu objaśnienia idei projektu uczestnikom spoza Polski, autor projektu przygotował obcojęzyczne wersje strony internetowej. Korzystać z niej będą mogli nie tylko użytkownicy anglojęzyczni, ale m.in. także mówiący po niemiecku, chińsku, portugalsku czy rosyjsku.

Kolejnym etapem Babelproject będzie przekucie powstałego projektu w rzeźbę, która stanie w przestrzeni miasta. Na jej realizację potrzebne są jednak pieniądze i sponsorzy. Trusewicz nie wyklucza, że obiekt będzie krążyć po całym świecie.

- Nie chcemy ograniczać się tylko do Poznania. Zakładamy, że moglibyśmy prezentować rzeźbę w różnych miastach, np. tych, skąd pochodzą jej twórcy i fundatorzy - mówi.

Póki co, uczestnicy akcji muszą przebrnąć przez jej pierwszy etap. Potrwa on aż do wyczerpania zapasu wirtualnych sześcianów. Tempo jego przebiegu uzależnione jest wprost od zainteresowania projektem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski