Maria Stuarda: Konflikt dwóch królowych

  Maria Stuarda: Konflikt dwóch królowych

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  - Konstruując program "Rok kobiet" - mówi Michał Znaniecki, dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu - szukałem opery mało w Polsce znanej, która opowiadałaby o kobietach. Jednocześnie zależało mi, aby jej temat trafiał do szerokiej publiczności. Dzięki serialom i filmom historia Marii Stuart, królowej Szkocji, która została ścięta, udało mi się te dwie idee połączyć.
  Maria Stuarda: Konflikt dwóch królowych

  ©Wunsche/Samsel

  Polska prapremiera opery Gaetano Donizettiego "Maria Stuarda" (tytuł oryginału) odbędzie się w Teatrze Wielkim w Poznaniu w sobotę 29 stycznia o godzinie 19. Spektakl reżyseruje Diter Kaegi, a kierownictwo muzyczne sprawuje amerykański dyrygent Will Crutchfield. Chór przygotowuje Mariusz Otto. Scenografię zaprojektował Bruno Schwengl, a światła reżyseruje Bogumił Palewicz.

  W tytułowej roli podczas premiery wystąpi Joanna Woś, która nie kryje, że konflikt między Marią i Elżbietą jest fascynujący. - Cieszę się, że zaśpiewam tę partię w polskiej prapremierze dzieła. Mam za sobą już inne role w operach Donizettiego, ale ta wydaje mi się szczególna. Muszę się bez reszty skoncentrować na budowaniu postaci, nie zapominając jednocześnie o śpiewie. Kompozytor w tej operze właśnie ujawnił swoją żyłkę dramaturgiczną.

  Opera "Maria Stuarda" jest pretekstem do debaty, na którą Teatr Wielki zaprasza już 27 stycznia o godzinie 18. Agnieszka Graf, Maria Solarska, Renata Borowska-Juszczyńska i Bogna Kociołowicz-Wiśniewska dyskutować będą na temat: Między kobietami wojna. O wrogości i władzy w operze "Maria Stuarda". Dla uczestników spotkania teatr przewidział kupon rabatowy umożliwiający zakup biletu na spektakl "Maria Stuarda" w cenie 25 zł.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo