Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2014. W. Lamkowski, wicestarosta Malborka: Nie partia jest najważniejsza[ROZMOWA]

rozm. Jacek Skrobisz
W. Lamkowski, wicestarosta Malborka,członek PSL i kandydat na radnego powiatowego z listy KWW Porozumienie Społeczno-Samorządowe: Okręgi jednomandatowe nakładają na kandydata konieczność większej pracy w terenie.
W. Lamkowski, wicestarosta Malborka,członek PSL i kandydat na radnego powiatowego z listy KWW Porozumienie Społeczno-Samorządowe: Okręgi jednomandatowe nakładają na kandydata konieczność większej pracy w terenie. J.Skrobisz
Z Waldemarem Lamkowskim, wicestarostą malborskim, członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego i kandydatem na radnego powiatowego z listy KWW Porozumienie Społeczno-Samorządowe, rozmawia Jacek Skrobisz.

Lepiej startować w wyborach samorządowych z lokalnego czy partyjnego komitetu?
Jestem przeciwny upolitycznianiu wyborów na tym najniższym szczeblu. Choć mam ponaddwudziestoletnie doświadczenie samorządowe, to nigdy nie byłem kandydatem komitetu partyjnego. W wyborach lokalnych nie partia jest najważniejsza, ale ludzie. Wyborcę interesuje, jakie kandydat ma poglądy, jego program, a przede wszystkim to, jakim jest człowiekiem.

Jednak nawet na listach wielu lokalnych komitetów znajdują się członkowie partii. Pan jest członkiem PSL, a kandyduje Pan z Komitetu Wyborczego Wyborców Porozumienie Społeczno-Samorządowe.

Nasz komitet w 90 procentach składa się z osób bezpartyjnych. Ja, oczywiście, nie ukrywam, że jestem członkiem PSL, wielu naszych kandydatów weźmie udział w wyborach dlatego, że chcą coś zrobić dla mieszkańców, ale jednocześnie nie chcą być kojarzeni z żadną partią polityczną.

A może lokalne struktury partii politycznych specjalnie zakładają komitety o innej nazwie, bo chcą coś ukryć?

Nie chcę komentować decyzji innych komitetów. W całej Polsce tworzy się komitety wyborcze, które nie mają nazwy partii, a jeśli się spojrzy na kandydatów z list, to widać nazwiska osób kojarzonych albo z danym ugrupowaniem, albo osoby funkcyjne w jakiś sposób powiązane z partią. Proszę jednak zauważyć, że w małych gminach i miastach kandydaci zdają sobie sprawę, że partia w wyborach im nie pomoże, bo ludzi interesują jego osobiste poglądy. Zwykle wyborcy znają kandydata, wiedzą, jakim jest człowiekiem. Oczekiwania wyborcy krążą wokół danej osoby, a nie ugrupowania politycznego. Jeśli kandydat ma złą opinię, to nawet reprezentowanie komitetu partii mającej wysokie poparcie społeczne może mu nie pomóc w wyborach.

Ma Pan duże doświadczenie samorządowe. Jak to wyglądało w pierwszych latach polskiej demokracji?
Na początku tworzyło się bardzo dużo lokalnych komitetów wyborczych. Ustawodawca dał możliwość każdemu założyć taki komitet i ludzie z tego korzystali. Tworzyli je nawet do jednego okręgu, bo w gminach wiejskich na początku obowiązywały okręgi jednomandatowe. Mam ponaddwudziestoletnie doświadczenie w samorządzie gminnym i mogę powiedzieć, że wcześniej w powiecie malborskim było więcej takich inicjatyw.

Dlaczego teraz jest ich mniej? Mieszkańcy są zmęczeni udziałem w wyborach?
Nie stawiałbym sprawy w ten sposób. To problem złożony. Każde wybory są inne, sytuacja jest zmienna. Podczas jednych wyborów jest więcej ludzi mających inicjatywę, pomysły na zmiany, a w innych wyborach aktywność może być mniejsza. Dużo zależy od nastrojów społecznych.

W tym roku mieszkańcy gmin i miast będą głosować na kandydatów w jednomandatowych okręgach wyborczych. To dobra wiadomość dla wyborców?

To eksperyment, którego efekty będziemy mogli ocenić za jakiś czas. Okręgi jednomandatowe nakładają na kandydata konieczność większej pracy w terenie. Musi się on przedstawić wyborcy, zaprezentować swój program, porozmawiać. W gminach o wiele łatwiej jest rozróżnić problemy danych społeczności, bo okręg często dotyczy danej miejscowości. W miastach jest trudniej, bo te są podzielone dzielnicami, ulicami, więc trudniej zdiagnozować problemy, które są inne niż w okręgu oddalonym o ulicę. Kandydaci będą rywalizować w okręgu między sobą. Na pewno te wybory dużo nowego nas nauczą.

ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 NA POMORZU

Kandydaci, komitety wyborcze, zasady głosowania, okręgi wyborcze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki