Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2014: Prezydenci nie chcą oddać sterów

Katarzyna Dobroń
Józef Nowicki, prezydent Konina
Józef Nowicki, prezydent Konina archiwum
Najwięcej kandydatów do prezydenckiego fotela zgłosiło się w stolicy Wielkopolski. Wśród ośmiu konkurentów są m.in. obecny prezydent Poznania Ryszard Grobelny oraz dwoje społeczników: Anna Wachowska-Kucharska oraz Maciej Wudarski. Siedmiu kandydatów będzie walczyło o to stanowisko w Koninie, sześciu w Ostrowie Wielkopolskim, pięciu w Pile, czterech w Kaliszu i Lesznie oraz trzech w Gnieźnie. Do piątku do północy można było zgłaszać ostatnie kandydatury.

Zobacz też:
Jak oni rządzili

Ostatni pierwszymi? Nie zawsze
W ostatnim dniu zgłaszania kandydatów na prezydentów do grona ubiegających się o ten fotel w Koninie dołączył Dariusz Rutecki, startując z ramienia komitetu wyborczego Wyborców Bezpartyjny Konin. Ma 37 lat i jest kierownikiem działu technologicznego w Hucie Aluminium Konin. Swój program ma przedstawić w poniedziałek.- Jesteśmy bezpartyjnym komitetem. Nas nie interesują żadne układy i koalicje z innymi partiami - mówią przedstawiciele komitetu.

Ostatniego dnia zgłaszania kandydatów w Koninie i Ostrowie pojawiły się nowe-stare nazwiska. Tymczasem wszyscy obecni prezydenci będą walczyć o reelekcję

Zaznaczają też, że w kampanii wyborczej Dariusza Ruteckiego nie ma miejsca na konferencje prasowe i spotkania z dziennikarzami. Kandydat będzie odwiedzał wyborców, chodząc od domu do domu. O dwa nowe nazwiska wzbogaciła się również ostatniego dnia lista w Ostrowie Wielkopolskim: swoją kandydaturę zgłosił obecny prezydent Jarosław Urbaniak oraz radny miejski Marian Herwich.

Natomiast ósmy kandydat na prezydenta Poznania zgłosił się w połowie ubiegłego tygodnia. To zameldowany w Szczecinie Bogdan Grobelny z komitetu Lista Bogdana Grobelnego. Początkowo ósmy komitet miał nosić nazwę Lista Grobelnego, jednak sprzeciwił się temu komisarz wyborczy.

Wszyscy chcą rządzić
Wszyscy prezydenci z wielkopolskich miast prezydenckich starają się także w tym roku o reelekcję.
Duże szanse na wygraną już w pierwszej turze ma Piotr Głowski, obecny prezydent Piły. Za jego kadencji zadbano o drogi oraz o porządek na ulicach. Prezydent stawia też na wykorzystanie funduszy unijnych - rewitalizację przechodzi pilska Wyspa oraz plac Zwycięstwa.

Mocnym konkurentem i być może czarnym koniem pilskich wyborów samorządowych jest natomiast dobrze znany mieszkańcom księgarz i doktor fizyki Jan Lus. Jego zdaniem cała energia obecnego prezydenta skupiona jest na blichtrze, a nie na realnych problemach. Dlatego kandydat lewicy na prezydenta zapowiada darmowe bilety komunikacji miejskiej dla uczniów oraz udoskonalenie karty miejskiej.

O piątą kadencję ubiega się też prezydent Leszna Tomasz Malepszy, który prowadzi kampanię pod hasłem "Piąty bieg". Jednocześnie deklaruje, że w następnych wyborach nie będzie brał udziału.

- Leszno wrzuca piąty bieg, na którym pewnie bezpiecznie i pod kontrolą dołączy do najlepszych - zapewnia w spocie Tomasz Malepszy. - Podczas piątej kadencji chciałbym zakończyć wszystkie sprawy.

W Kaliszu, Gnieźnie, Koninie i Poznaniu faworytami są obecni prezydenci. Janusz Pęcherz rządzi Kaliszem od 2002 roku. Wielu liczyło, że w wyborach samorządowych z ramienia PiS będzie startował Adam Rogacki, który mógłby być poważnym konkurentem dla obecnego prezydenta. Ostatecznie zgłoszono jednak niej znanego Andrzeja Plichtę.

Ubiegający się o ponowną kadencję Jacek Kowalski jest prezydentem Gniezna od 2006 roku. Z kolei w Koninie byłaby to pierwsza reelekcja dla Józefa Nowickiego. Zdecydowanym faworytem wyborów jest także w Poznaniu Ryszard Grobelny.
Obecny prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak ogłosił zamiar ubiegania się o reelekcję dopiero w miniony piątek. Czarnym koniem może być jego zastępca Stanisław Krakowski, który dość nieoczekiwanie został konkurentem swojego szefa, posługując się wyborczym hasłem "Dość marnotrawstwa".

28-latek walczy o fotel
Jednym z najmłodszych kandydatów na prezydenta jest zabiegający o fotel prezydenta Piły 28-letni ekonomista i lektor Błażej Parda.

Jego program koncentruje się na lokalnych problemach miasta, takich jak bezpieczne drogi, oświetlone przejścia dla pieszych, pieszych patroli policyjnych oraz pomoc finansową dla zdolnych uczniów. W drodze do prezydenckiego fotela musiałby jednak pokonać czterech kandydatów. a

Głosowanie listowne

  • Osoby niepełnosprawne mogą głosować bez wychodzenia z domu - korespondencyjnie.
  • Muszą to zgłosić w urzędzie gminy do 26 października. Zgłoszenie można przesłać pocztą, telefaksem lub w e-mailem.
  • Do domu wyborcy, nie później niż siedem dni przed wyborami, przyjdzie listonosz i wręczy pakiet wyborczy. Później odbierze kopertę i prześle do komisji.

Pomoże pełnomocnik

  • Osoby niepełnosprawne oraz seniorzy w wieku co najmniej 75 lat mogą głosować przez pełnomocnika. Zostanie nim osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie.
  • Wniosek o ustanowienie pełnomocnika trzeba złożyć w urzędzie gminy do 7 listopada.

Nie ma zaświadczeń

  • W wyborach samorządowych nie obowiązują zaświadczenia o prawie do głosowania, dzięki którym można by oddać głos w dowolnym miejscu w kraju ani możliwości dopisania się do obojętnie którego spisu wyborców. W tych wyborach decydować mają stali mieszkańcy.
  • Dopisanie się do spisu wyborców w innym mieście, np. podczas wyborów do PE, teraz nie ma znaczenia. Spis jest jednorazowy na każde wybory. Wyborca wciąż widnieje więc w stałym rejestrze w miejscu zameldowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski