Inwestycje: Za trzy lata powstanie nowa siedziba Sądu...

  Inwestycje: Za trzy lata powstanie nowa siedziba Sądu Okręgowego

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nowy obiekt ma mieć 37 tysięcy metrów kw. powierzchni

  Nowy obiekt ma mieć 37 tysięcy metrów kw. powierzchni ©www.poznan.so.gov.pl

  Nowy budynek sądu okręgowego i poznańskich sądów rejonowych, który stanie przy ulicy Kościuszki, w okolicach szkoły muzycznej i hotelu Polonez, być może będzie gotowy już w 2014 roku.
  Nowy obiekt ma mieć 37 tysięcy metrów kw. powierzchni

  Nowy obiekt ma mieć 37 tysięcy metrów kw. powierzchni ©www.poznan.so.gov.pl

  - Termin zakończenia tej największej inwestycji wymiaru sprawiedliwości w Polsce zaplanowano na 2015 roku. Oceniamy, że realny jest nawet rok 2014, ale nie chcemy się spieszyć. Zrobimy to porządnie, po poznańsku - deklaruje sędzia Krzysztof Józefowicza, prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu.

  Nowa siedziba poznańskiej Temidy ma kosztować 150 mln złotych. Będą to cztery piętra nad ziemią i trzy podziemne, które pomieszczą centralne archiwum oraz parkingi. Do gmachu przeprowadzą się sądy gospodarcze oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. Sąd to będzie ogromny - cztery razy większy niż obecny budynek przy Alejach Marcinkowskiego.

  Od kilku lat właśnie w styczniu władze sądu okręgowego podsumowują miniony rok. W 2010 wpływ spraw do wielkopolskich sądów (bez kaliskiego) przekroczył pierwszy raz 800 tysięcy. W planach na ten rok i lata następne najważniejsze zadania to wspomniana już budowa gmachu oraz przygotowania do Euro 2012.

  Piłkarskie mistrzostwa będą dużym wyzwaniem dla wielkopolskiego sądownictwa . Jak poinformował Krzysztof Józefowicz, poznańskie sądy oraz te znajdujące się w rejonie autostrad i linii kolejowych, którymi będą podróżować kibice, muszą być gotowe na szybkie i sprawne procesy. Między innymi będą potrzebni tłumacze. Z jakich języków - okaże się podczas grudniowego losowania grup. Rozważana jest nawet instytucja sądu "na odległość". Na stadionie przy ulicy Bułgarskiej przygotowane są pomieszczenia do przesłuchiwania oskarżonych i świadków. Sąd Rejonowy Poznań Grunwald-Jeżyce przy ulicy Kamiennogórskiej, przed którym winny odbywać się rozprawy kibiców rozrabiających w tym rejonie, będzie je prowadził na zasadzie wideokonferencji. Poznański sąd zgłosił się już do programu pilotażowego.

  - Chciałbym osobiście, "na sucho" wyróbować tę formę teraz, w pierwszym półroczu. Nie czekałbym z pierwszą taką rozprawą aż do Euro - zapowiedział Krzysztof Józefowicz.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo