Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Białoruski Tristan" i "Złoty kodeks gnieźnieński" na liście UNESCO [ZDJĘCIA]

Stefan Drajewski
Białoruski Tristan (kopia) na wystawie w Pałacu Prezydenckim
Białoruski Tristan (kopia) na wystawie w Pałacu Prezydenckim Tomasz Proć
W Warszawie w Pałacu Prezydenckim zostały wręczone certyfikaty wpisu na Polska Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć Świata”. Certyfikat otrzymał między innymi „Białoruski Tristan” z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i „Złoty kodeks gnieźnieński” z Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

Kartki papieru z zapamiętaną historią

Honorowy patronat nad projektem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Prezydenta, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości, reprezentował podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta – Maciej Klimczak. W uroczystości wzięła udział Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, która powiedziała między innymi:

- Archiwiści to ludzie, którzy nie są należycie doceniani w naszym społeczeństwie. A przecież troszczą się o te rzeczy, o te kartki papieru z zapamiętaną historią, które nie wyglądają atrakcyjnie. To są dzieje naszego narodu. Wszystko co najważniejsze w państwie jest w nich zapisane. Dzięki nim wiemy, kim jesteśmy.

Minister Omilanowska powiedziała dosadnie: „W tych bazgrołach zawiera się nasza historia”.

I Lista Krajowa Programu UNESCO „Pamięć Świata” obejmuje 11 zabytków piśmiennictwa polskiego (pojedyncze dokumenty i kolekcje). Otwiera ją „Konstytucja 3 Maja”. Znalazły się na niej również: „Kronika Galla Anonima”, „Kazania świętokrzyskie”, dokument lokacyjny miasta Krakowa, „Banderia Prutenorum”, „Opis żup bocheńskich i wielickich z 1518 r.”, autograf „Pana Tadeusza”, „Akta organizacji Narodowej Powstania Styczniowego”, „Memoriał Ignacego Jana Paderewskiego do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona” oraz – co bardzo ważne - dwa dokumenty z Wielkopolski: „Białoruski Tristan” z Biblioteki Raczyńskich i „Złoty kodeks gnieźnieński” z Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

Podczas uroczystości dyrektorzy instytucji, które są właścicielami wyróżnionych dokumentów, dokonali ich krótkiej prezentacji. Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich przedstawiła wyjątkowe dzieło, jakim jest „Białoruski Tristan”, będący białoruską wersją popularnego mitu „Tristan i Izolda”.

Ks. Michał Sołomieniuk z Gniezna powiedział, że „Złoty kodeks gnieźnieński” powstał w ostatniej ćwierci XI wieku i został prawdopodobnie ufundowany przez Bolesława Śmiałego. A jego nazwa pochodzi od tego, że jest on pisany złotym kolorem.

Na krajową listę „Pamięć Świata” mogą dostać się dokument, których wartość wykracza poza zasięg historyczny okresu, w którym powstały i poza zasięg terytorialny. Następna lista zostanie ogłoszona za dwa lata.

W 2015 roku poznamy dokumenty, które będą reprezentować Polskę na Światowej Liście „Pamięć Świata”. Jak powiedział w kuluarach prof. Władysław Stępniak, przewodniczący Polskiego komitetu Programu UNESCO „Pamięć Świata”, będą to: „Księga Henrykowska” i Akta Braci Czeskich, które wszyscy kojarzą z Lesznem a znajdują się w Archiwum Państwowym i Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu oraz Bibliotece Kórnickiej.

W sobotę od godziny 12 do 14 będzie można obejrzeć w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu oryginalny rękopis „Białoruskiego Tristana”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski