Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańskie Słowiki śpiewają już 75 lat - "Requiem" Mozarta na jubileusz słynnego chóru

Marek Zaradniak
Poznańskich Słowików melomani słuchają już od 75 lat
Poznańskich Słowików melomani słuchają już od 75 lat Arkadiusz gola/polskapresse
Poznańskie Słowiki obchodzą 75-lecie istnienia. Z tej okazji w piątek i w sobotę w Auli UAM wykonają "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

"Requiem" jest najpopularniejszym dziełem sakralnym Wolfganga Amadeusza Mozarta. Usłyszymy je w piątek w Auli UAM podczas koncertu "Requiem Aeternam" inaugurującego obchody 75-lecia działalności Poznańskich Słowików oraz w sobotę podczas 438. Koncertu Poznańskiego pod takim samym tytułem. Jako soliści wystąpią Marta Boberska - sopran, Melinda Heiter - mezzosopran, Karol Kozłowski - tenor i Adam Palka - bas. Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej i Poznańskimi Słowikami zadyryguje dobrze znany poznańskim melomanom Gaetano d'Espinosa.
Powstałą w 1791 roku mszę żałobną Mozart rozpoczął, ale jej nie dokończył. Na prośbę żony kompozytora Konstancji zrobili to kompozytorzy Joseph Eybler i Franciszek Ksawery Sussmayr.
"Requiem" powstało na zlecenie anonimowego melomana. Okazał się nim hrabia Franciszek Walsegg zu Stuppach. Stracił on żonę i jej pamięć chciał uczcić znaczącą kompozycją. Chory Mozart uważał, że pisze "Requiem" na własną śmierć.
Pierwsze wykonanie "Requiem" odbyło się 14 grudnia 1793 roku w rezydencji hrabiego von Walsegga pod Wiedniem. W tym roku okazją do wykonania dzieła jest przypadająca właśnie dziś 165. rocznica śmierci Fryderyka Chopina.
Tradycje Poznańskich Słowików sięgają roku 1939. Po wybuchu II wojny światowej, kiedy Niemcy aresztowali księdza Wacława Gieburowskiego, dyrygenta chóru katedralnego, młody Stefan Stuligrosz rozpoczął konspiracyjne zajęcia z katedralnymi chórzystami.
Śpiewacy Stuligrosza występowali w czasie okupacji w poznańskich kościołach. Po wojnie pod skrzydłami Stefana Stuligrosza chór zdobył międzynarodową sławę, koncertując w większości krajów Europy, a także w USA, Kanadzie, Japonii i Korei Południowej. Słynny dyrygent prowadził go przez ponad 70 lat, aż do śmierci w 2012 roku.
Dziś Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki prowadzi Maciej Wieloch, śpiewak, uczeń i wieloletni asystent Stefana Stuligrosza. Chór tworzy około stu chłopców i panów, ale od początku przewinęło się ich ponad 2000. W swym repertuarze zespół ma ponad 1000 utworów od muzyki dawnej po współczesną. Śpiewa Jana Sebastiana Bacha i Krzysztofa Pendereckiego. Rocznie daje ponad 50 koncertów, a dorobek płytowy to m.in. 31 płyt kompaktowych i 27 longplayów.

Requiem Aeternam
Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1), 17 października , godzina 19bilety: 20-50 zł
438. Koncert Poznański - Requiem Aeternam
Aula UAM (ul. Wieniawskiego1), 18 października , godzina 18wejściówki 20 zł

FOT. arkadiusz gola/polskapresse

Poznańskich Słowików melomani słuchają już od 75 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski