Konin: Projekt spalarni śmieci wymaga analizy kosztów

  Konin: Projekt spalarni śmieci wymaga analizy kosztów

  Radosław Grzelak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Projekt budowy spalarni śmieci w Koninie wymaga gruntownej analizy kosztów. Budżetu Konina nie stać na udział w projekcie na wcześniej zakładanym poziomie.
  Konin miałby wpłacić na realizację projektu budowy spalarni śmieci 97 mln zł, a ponadto przekazać 5 hektarów uzbrojonego gruntu oraz sortownię śmieci. Jak mówi Marek Waszkowiak, zastępca prezydenta Konina, miasta nie stać na takie wydatki. Tym bardziej że obcięte są fundusze, jakie z tytułu użytkowania środowiska trafiają do budżetu miasta. Wcześniej miasto miało z tego tytułu 16,5 mln, obecnie tylko 5,2 mln złotych.

  Koszt budowy spalarni to 312 mln złotych. Planowano, że budowa rozpocznie się w połowie roku. Projekt koniński miał się znaleźć wśród czterech zakwalifikowanych w kraju. Przygotował go Związek Międzygminny Koniński Region Komunalny, jednak nie może się on starać o fundusze unijne. Konieczne będzie zawiązanie spółki prawa handlowego. Rozważane jest też pozyskanie inwestora prywatnego, który wybuduje zakład.

  Na piątek zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli 30 gmin, które są zainteresowane projektem. Józef Nowicki, prezydent Konina, mówi, że konieczna jest też symulacja kosztów, a konkretnie ile będzie kosztowała tona śmieci dostarczana do zakładu. Wątpliwości prezydenta budzi też technologia. - Będzie to spalanie na ruszcie, a więc nie jest to zupełnie obojętne dla środowiska. Jestem za zakładem utylizacji w systemie plazmowym. Taki może stać nawet w centrum miasta i jest bezpieczny - powiedział Józef Nowicki.

  W systemie plazmowym spalać można odpady komunalne, a także niebezpieczne.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo