Poznań: Błyskawica na Morasku. Jedyny taki model w Polsce

  Poznań: Błyskawica na Morasku. Jedyny taki model w Polsce

  Grzegorz Okoński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Andrzej Frankowski chce przywrócić sanitarkę do życia

  Andrzej Frankowski chce przywrócić sanitarkę do życia ©G. Okoński

  Bardzo rzadki już samochód opel blitz w wersji wojskowej sanitarnej trafił do Poznania, do kolekcji zabytkowych samochodów militarnych Andrzeja Frankowskiego. Być może jest to jedyny taki samochód w Polsce.
  Andrzej Frankowski chce przywrócić sanitarkę do życia

  Andrzej Frankowski chce przywrócić sanitarkę do życia ©G. Okoński

  - Dowiedziałem się dość przypadkowo, że ponad trzysta kilometrów od Poznania stoi stary samochód - mówi Andrzej Frankowski, kolekcjoner pojazdów militarnych. - Miał tam być jeszcze od czasów wojny. Zabrałem więc lawetę i pojechałem po niego. Na miejscu stwierdziłem, że to prawdziwa perełka...

  Samochodem okazała się być lekka, półtoratonowa ciężarówka opel blitz (czyli błyskawica) w wersji sanitarnej, egzemplarz z 1940 roku. Czas zrobił swoje i auto nadaje się do generalnego remontu, ale jest prawie kompletne. Zachowały się nawet resztki niemieckich napisów na burcie i ślady po serii kul na prawych drzwiach.

  - Dziury zostały kiedyś zaspawane, ale widać, gdzie się znajdowały, tym bardziej że od wewnątrz pozostały zadziory blachy dookoła nich - podkreśla Andrzej Frankowski. - Ten samochód ma też jedną oryginalną oponę, a pozostałe powojenne. Wymienię je na oryginały z Czech.

  Do Poznania trafił także wymontowany z niego silnik, zegary i część wyposażenia kabin. Samochód będzie odbudowywany, tak by przywrócić mu stan jezdny. - To już mój drugi ambulans, po amerykańskim dodge'u i zarazem drugi blitz - dodaje A. Frankowski. - Z tym, że pierwszy jest ciężarówką z drewnianą skrzynia ładunkową.

  Ople blitz w wielu wariantach były podstawowymi ciężarówkami niemieckiej armii. Produkowano je od 1930 aż do 1973 roku, a w wersji bedford blitz - do 1987 roku. Ta wersja sanitarna była wytwarzana w latach 1938-42, i po wojnie do 1951 roku. Oprócz wariantu sanitarnego, używanego m.in. przez lotnictwo, takie auta były wykorzystywane przez straże pożarne.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo