Referendum: W Lipnie nie chcą wiatraków Zbigniewa Bońka

  Referendum: W Lipnie nie chcą wiatraków Zbigniewa Bońka

  Karolina Sternal

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W gminie Lipno pod Lesznem czynne były wczoraj lokale wyborcze. Mieszkańcy mogli opowiedzieć się w referendum za lub przeciw budowie nawet ponad 80 siłowni wiatrowych.
  Plakaty przeciw wiatrakom zaklejono: "Zostań w domu"

  Plakaty przeciw wiatrakom zaklejono: "Zostań w domu" ©K. Sternal

  Prawie 90% uczestników referendum opowiedziało się przeciwko budowie elektrowni wiatrowych na terenie gminy. Niedzielne referendum w jest ważne, frekwencja wyniosła bowiem 38%.

  W ten sposób ma zostać rozwiązany ostry konflikt, który wybuchł wiosną ubiegłego roku. Część mieszkańców próbowała wtedy przekonać wójta i radnych, aby nie godzili się na budowanie na terenie gminy wiatraków, między innymi przez firmę Bonwind, której udziałowcem jest znany piłkarz - Zbigniew Boniek.

  Protestującym chodzi przede wszystkim o odległość, w jakiej wiatraki mają stanąć od ich domów. Dla mieszkańców kilku wsi realizacja zamierzeń może oznaczać, że niemal pod ich oknami dniem i nocą będą pracować siłownie.
  Ludzie nie tylko nie chcą mieć takiego widoku, ale obawiają się także oddziaływania tych urządzeń na ich zdrowie. Z kolei zwolennicy przekonują, że postawienie wiatraków to same korzyści dla gminy i rolników z tytułu podatków i dzierżaw.

  Ostatecznie radni uchwalili przeprowadzenie referendum, które odbyło się wczoraj. Poprzedziła je ponowna aktywność przeciwników i zwolenników. Ci pierwsi przekonywali nie tylko osobiście, ale także za pomocą ulotek dostarczanych do domu oraz plakatów rozwieszanych w miejscach publicznych. Zorganizowali i sfinansowali także transport autobusowy, który wczoraj podwoził chętnych do oddania w referendum swojego głosu do jednego z czterech lokali wyborczych, które czynne były od 8 do 22.

  Zwolennicy wiatraków postawili raczej na kampanię negatywną, nawołując do zbojkotowania referendum. Być może dopuścili się złamania ciszy wyborczej zalepiając plakaty przeciwników.

  Referendum w Lipnie jest drugim tego typu w Wielkopolsce. Wcześniej mieszkańcy gminy Orchowo w powiecie słupeckim także poszli głosować w sprawie wiatraków. Więcej było głosów za, niż przeciw.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dywersja gminna.

  uDusznikowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 19

  Na stronie WWW radnych niezależnych z Dusznik Wlkp. można poczytać, jak radni, niewolnicy-zwolennicy wiatrakowców, torpedują ich wszystkie inicjatywy. Najbardziej pikantne jest to, że na forach...rozwiń całość

  Na stronie WWW radnych niezależnych z Dusznik Wlkp. można poczytać, jak radni, niewolnicy-zwolennicy wiatrakowców, torpedują ich wszystkie inicjatywy. Najbardziej pikantne jest to, że na forach internetowych ludzie związani z obecnie urzędującym wójtem, p. Woropaj, ciągle wytykają, że tylko oni robią cokolwiek w gminie. Oj - robią, robią. Dywersję.

  http://www.gminaduszniki.pl/

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Duszniki Wlkp. też nie chcą wiatraków!

  uDusznikowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 12

  Referendum to dobry pomysł. Za to w Dusznikach Wlkp. władza poszła złą drogą. Duszniccy włodarze, de facto po cichu, dogadali się z inwestorem (PSWM Wielkopolska) i w odpowiednio wyreżyserowanych...rozwiń całość

  Referendum to dobry pomysł. Za to w Dusznikach Wlkp. władza poszła złą drogą. Duszniccy włodarze, de facto po cichu, dogadali się z inwestorem (PSWM Wielkopolska) i w odpowiednio wyreżyserowanych warunkach uchylali społeczeństwu coraz to nowe fakty. Z UG zaczęły płynąć niby to dobre wiadomości... W stylu iście białoruskim zaczęto informować, że dobry bat'ka (wójt) dzięki wiatrakom stworzy krainę mlekiem i miodem płynącą (zyski z podatków). (Z początku) nielicznym przeciwnikom dorobiono gębę wichrzycieli i mącicieli. W ogóle zarzucono pomysł zorganizowania referendum, a sytuacja zaczęła się wymykać spod kontroli...
  Poniżej link do artykułu i KOMENTARZY mieszkańców (oraz ludzi związanych z Urzędem Gminy):
  http://szamotuly.naszemiasto.pl/artykul/609736,adam-woropaj-wojt-duszniki,id,t.htmlzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo