Koszykówka: Super Pol Tęcza lepsza w derbach Wielkopolski

Krzysztof Maciejewski
Joy Cheek (z lewej) z SuperPol Tęczy Leszno  blokuje Chinyere Ukoh z Inei/AZS Poznań
Joy Cheek (z lewej) z SuperPol Tęczy Leszno blokuje Chinyere Ukoh z Inei/AZS Poznań Marek Zakrzewski
Sobotnie derby Wielkopolski w Ford Germaz Ekstraklasie koszykarek INEA/AZS Poznań - Super Pol/Tęcza Leszno dla obu drużyn miały istotne znaczenie. Akademiczkom każde zwycięstwo odniesione w zasadniczej części sezonu bardzo może się przydać w czekającej je walce o uniknięcie degradacji, natomiast drużyna z Leszna nadal walczy o miejsce w czołowej ósemce i awans do play-off. Kolejny krok na drodze do tego celu uczyniły leszczynianki, wygrywając w hali na poznańskich Krzesinach 73:72.

- Nie można wygrać meczu, popełniając tyle błędów i nie trafiając spod samego kosza. Tak było przynajmniej sześć razy - mówił po spotkaniu trener poz-nanianek Krzysztof Szewczyk.
- W kilku istotnych momentach zagotowały się nam głowy. Musimy jeszcze sporo popracować, żeby wyniki były lepsze, żebyśmy zaczęły wygrywać - stwierdziła podłamana Joanna Kędzia.

Tylko pierwsza kwarta spotkania wskazywała na dość łatwe zwycięstwo leszczynianek, które od początku objęły prowadzenie i choć w pewnym jej momencie wynik był korzystny dla akademiczek (10:8, 12:11), wygrały tę odsłonę różnicą siedmiu punktów. Poznanianki jednak nie rezygnowały i w połowie drugiej kwarty odrobiły straty. Od tego momentu trwała już wyrównana walka, a na przerwę zespoły schodziły przy jednopunktowym prowadzeniu leszczynianek, gdy po bezsensownym faulu cztery sekundy przed syreną rzuty wolne wykorzystała Elżbieta Mukosiej.

Po zmianie stron prowadzenie zmieniało się wielokrotnie, a o wyniku zadecydowały dosłownie ostatnie sekundy. Na pół minuty przed końcem było 72:70 dla przyjezdnych i zawodniczki z Leszna miały piłkę, ale ją straciły. Wtedy jednak Justyna Grabowska sfaulowała Agnieszkę Makowską, a ta doprowadziła do remisu. Leszczynianki miały 25 sekund na ostatnią akcję i gdy wydawało się już, że dojdzie do dogrywki, tę akcję przerwała faulem słabo grająca w sobotę Chinyere Ukoh, która przez 25 minut spędzonych na boisku nie oddała żadnego rzutu z gry!

Na 3,3 sekundy przed końcem na linii rzutów wolnych stanęła więc Agnieszka Kułaga. Pierwszy rzut był niecelny, ale przy drugim piłka kręciła się po obręczy, i w końcu wpadła do kosza. Akademiczki miały jeszcze trzy sekundy na decydującą akcję. Agnieszka Makowska zdecydowała się na rzut, gdy zabrzmiała końcowa syrena. Piłka wpadła do kosza, ale... niestety dla akademiczek, ułamki sekund po czasie. Ze zwycięstwa cieszyły się leszczynianki. Zawdzięczają je głównie Amerykankom Mercedes Fox-Griffin oraz Joy Cheek, choć i one nie ustrzegły się błędów.

- Szczęście było po naszej stronie, bo pół sekundy dłużej a byśmy przegrali. Po raz kolejny graliśmy katastrofalnie w obronie. Pocieszymy się trochę i już będziemy myśleć o środowym spotkaniu z KSSE AZS AWF Gorzów. Zdecydowanie poprawiając grę w obronie, możemy wygrać z osłabionym Gorzowem. Jeśli jednak nadal będziemy grać tak beznadziejnie w defensywie, o realizacji wyższych celów nie ma mowy - przyznał Jarosław Krysiewicz, trener Super Pol Tęczy.

- Cieszymy się ze zwycięstwa. Mam nadzieję, że utrzymamy miejsce gwarantujące udział w play-off - stwierdziła Joanna Czarnecka.

Następne mecze już w środę. Super Pol Tęcza podejmuje wicemistrzynie Polski z Gorzowa, a Inea/AZS pauzuje.

INEA/AZS Poznań - Super Pol Tęcza Leszno 72:73 (17:25, 20:13, 20:18, 15:17)

INEA/AZS: Makowska 17 (1x3), Gilliam 13 (1x3), Kędzia 13, Kotnis 10, Idczak 8, Mowlik 8, Ukoh 3, Durak 0.
Super Pol Tęcza: Cheek 22 (1x3), Fox-Griffin 22 (2x3), Kułaga 8, Mukosiej 8, Grabowska 6, Czarnecka 5 (1x3) Urbaniak 2, Goff 0.