Poznań: Grunt to podnieść czynsze

  Poznań: Grunt to podnieść czynsze

  Bartosz Trzebiatowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wisząca nad lokatorami Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej groźba dużo wyższych opłat za pobierane przez Urząd Miasta Poznania wieczyste użytkowanie gruntów (o czym kilka razy informowaliśmy), od 1 lutego stanie się bolesną rzeczywistością.
  Lokatorzy bloku numer 28 z osiedla Jagiełły od 1 lutego będą musieli płacić więcej o 1600 procent. W niektórych przypadkach (małych mieszkań) to prawie

  Lokatorzy bloku numer 28 z osiedla Jagiełły od 1 lutego będą musieli płacić więcej o 1600 procent. W niektórych przypadkach (małych mieszkań) to prawie drugi czynsz... ©M. Zakrzewski

  Pisma z taką informacją niebawem dotrą do mieszkańców. Stawki znacząco wzrosną na trzech osiedlach: Zygmunta Starego, Władysława Jagiełły i Władysława Łokietka (w przypadku pozostałych osiedli PSM jeszcze nie ma aktualizacji opłat). Najbardziej pechowi "rekordziści" będą musieli zapłacić aż o 1600 procent więcej..

  - Nie mamy wyjścia. Choć totalnie nie zgadzamy się z decyzją Urzędu Miasta i złożyliśmy dwa odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, to musimy zacząć pobierać te opłaty. Obowiązują one nas od 1 stycznia tego roku - mówi Michał Tokłowicz, wiceprezes PSM. - Nie wiemy bowiem, kiedy sprawa zostanie rozstrzygnięta i nie mamy żadnej gwarancji, że wygramy.

  A dotychczasowe doświadczenia PSM z SKO nie napawają optymizmem. Spółdzielnia odwołała się w podobnej sprawie w 2009 roku, a rozstrzygnięcie (negatywne dla PSM zresztą) wydano po prawie dwóch latach. W piątek nie udało nam się w SKO dowiedzieć, na jakim etapie znajduje się sprawa opłat.

  W efekcie drakońskich podwyżek, jakie zafundowało spółdzielcom miasto, na os. Jagiełły i Z. Starego opłata wieczysta za metr kwadratowy (liczona w odniesieniu do metra kw. powierzchni mieszkania) wzrośnie o 38 groszy (z 6 do 44 gr), a na os. Łokietka o 39 gr (z 5 na 44 gr). Jest to podwyżka rzędu 730 i 880 procent! W przypadku średniej wielkości, 50-metrowego mieszkania, oznacza ona dodatkowy, comiesięczny wydatek około 20 złotych do czynszu.

  Większość mieszkańców i tak może mówić o "szczęściu", bo płaci tylko za ogólnodostępne tereny wspólne (na których znajdują się m.in. place zabaw i drogi dojazdowe). Na tych trzech osiedlach znacząca większość (na os. Łokietka w 100 proc.) gruntów pod blokami jest wykupiona i lokatorzy płacą dużo niższy podatek od nieruchomości. Ale są wyjątki.

  Na os. Jagiełły dotyczy to trzech budynków: 24, 28 i 29. Ich lokatorów czeka dodatkowy wydatek. W pierwszym opłata wzrośnie z 21 gr do 1,43 zł (za mkw.), a w trzecim z 21 gr do 2,31 zł. Szokująca jest podwyżka w budynku nr 28, pod którym ziemia nie jest wykupiona. Jego lokatorzy zapłacą od 1 lutego 3,51 zł za mkw. mieszkania. Biorąc pod uwagę 50-metrowy lokal, jest to wydatek rzędu 175 zł miesięcznie. Natomiast na os. Z. Starego dodatkowy koszt poniosą lokatorzy bloków nr 6 i 12 (grunt pod nimi także nie jest jeszcze wykupiony). W "szóstce" opłata za wieczyste skoczy z 21 gr na 1,86 zł, a w "dwunastce" z 21 gr na 2,18 zł.
  1 »

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  walczymy o wykup gruntów od Miasta

  Krystian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 13

  walczymy o wykup gruntów od Miasta, zapraszam nas stronę:
  http://www.gruntypiatkowo.pl/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PSM Prywatna firma prezesów i Rady nadzorczej

  Prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 15

  Panie Tłokowicz i Panie Winiarz !!!
  Podwyższki gruntów nie tylko w PSM uderzaja ale również PODWYŻSZKI czynszów min. opłaty administracyjnej na Wasze i tak 18 tysięczne pensje !!!
  kierownicy...rozwiń całość

  Panie Tłokowicz i Panie Winiarz !!!
  Podwyższki gruntów nie tylko w PSM uderzaja ale również PODWYŻSZKI czynszów min. opłaty administracyjnej na Wasze i tak 18 tysięczne pensje !!!
  kierownicy Osiedli zarabiaja ok 6 tysięcy zł a ich z-cy 4,8 tysiaca zł.
  Moze z waszych podwyzek to sfinansować?
  A co z blokami które budowalisci i oddalisci budowę UWI??? Waszym biznesowym kolesiom???
  Moze pokazecie ile spółdzielnie " zarobiła" na czysto z budynków? Ale pokazcie tez ile zarobił na tym UWI ??? Własnie tyle naraziliscie spółdzielnię na straty...
  wasza rada nadzorcza...tak jak Wy " kolesie" z zarzadu i tak zapłacicie z własnej kasy za te ' Przewałki"...bo sami zobaczycie.
  Proponuje media aby sie popytały w instytucjach do tego powałanych czy jest sprawa Prezesów i Rady nadzorczej PSM na tapecie :-))))zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sprawa Ryszarda G.

  cia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 10

  Czy może ktoś wie o której i w jakiej sali w środę jest rozprawa w Sądzie z Ryszardem G. w roli głównej ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo