Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska Onkologia, czyli rozpoczynamy walkę z rakiem

Marta Danielewicz
Projekt "Wielkopolska Onkologia" ma na celu nie tylko leczenie, ale również szeroką profilaktykę na temat chorób nowotworowych. Będą szkoleni nie tylko lekarze, ale też szkolni pedagodzy
Projekt "Wielkopolska Onkologia" ma na celu nie tylko leczenie, ale również szeroką profilaktykę na temat chorób nowotworowych. Będą szkoleni nie tylko lekarze, ale też szkolni pedagodzy Paweł Relikowski
Lepsza jakość opieki onkologicznej, większa dostępność do świadczeń oraz pakietów badań w Wielkopolsce. Tak ma być od początku 2015 roku. Właśnie wtedy wystartuje projekt "Wielkopolska Onkologia". Realizacja tego projektu pozwoli na przebadanie 10 tysięcy Wielkopolan. Pacjenci będą mogli poddać się badaniom podstawowym, jak i specjalistycznym całkowicie za darmo zarówno w poradniach lekarskich, jak i w szpitalu specjalistycznym.

- Projekt obejmuje 50 poradni w małych i średnich miastach w województwie Wielkopolskim. Już teraz zaczynamy szkolenia specjalistyczne i warsztaty dla lekarzy, które w przyszłości pozwolą na efektywniejsze leczenie Wielkopolan. Chcemy też zaangażować lekarzy rodzinnych w profilaktykę onkologiczną - tłumaczy doktor Rafał Staszewski ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który jest realizatorem projektu "Wielkopolska Onkologia".

Zobacz też: Wielkopolska: Coraz więcej kobiet choruje na raka piersi. Bada się tylko co druga

Pacjenci, biorący udział w projekcie uzyskają dostęp do najwyższej jakości sprzętu, jak np. dermaskopów czy urządzeń do szybkich oznaczeń parametrów krwi. To pozwoli na szybsze wykrywanie nowotworów, ale też na dokładniejsze leczenie pacjentów zagrożonych rakiem.

- Nasz projekt obejmuje wykrywanie i leczenie nowotworów w różnych obszarach, od raka płuc, po choroby układu pokarmowego. Przygotowaliśmy też program wsparcia dla osób z chorobom nowotworową, którzy wymagają pomocy psychologa - komentuje Rafał Staszewski.

Sprawdź również: Służba zdrowia: 70-latka za stara na bezpłatne badanie? Tak usłyszała w WCO

Co najważniejsze, projekt jest otwarty na pacjentów. Mogą w nim wziąć udział mieszkańcy małych i średnich miast bez względu na płeć oraz wiek. Na badania specjalistyczne nie potrzeba też skierowań, oraz nie jest wymagane ubezpieczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Cała akcja jest finansowana ze środków funduszy EOG oraz funduszy norweskich. To bez wątpienia największy taki projekt onkologiczny w Polsce - zauważa doktor Rafał Staszewski.

Zobacz też: Wielkopolska: Coraz więcej kobiet choruje na raka piersi. Bada się tylko co druga

Projekt "Wielkopolska Onkologia" to również kampanie promujące zdrowy styl życia przez pikniki zdrowotne, które będą zorganizowane w sześciu miastach w Wielkopolsce. Organizatorzy akcji przewidują też specjalny program dla szkół, który obejmie szkolenia dla pedagogów w celu poszerzenia wiedzy na temat zachorowań i zdrowego stylu życia, oraz dla instytucji, które dostarczają żywność do placówek oświatowych.

Sprawdź również: Służba zdrowia: 70-latka za stara na bezpłatne badanie? Tak usłyszała w WCO

Całkowita wartość projektu "Wielkopolska Onkologia" to 24 mln zł.

Miesiąc walki z rakiem
Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. 15 tysięcy - tyle nowych zachorowań na raka piersi stwierdza się rocznie w całym kraju.

W samej tylko Wielkopolsce kobiet, które zmagają się z nowotworem piersi jest ok. 1600. Niestety nowotwór jest często wykrywany zbyt późno, bo niewiele kobiet decyduje się na bezpłatną mammografię. Jeśli lekarze wykryją nowotwór w tzw. zerowym stopniu (guz nie zaatakował jeszcze najbliższego otoczenia), szanse całkowitego wyleczenia sięgają niemal 100 procent. Dziś w 60-80 proc. przypadków wystarczy leczenie bez amputacji piersi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wielkopolska Onkologia, czyli rozpoczynamy walkę z rakiem - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski