Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stęszew: Powstaną punkty zbiórki odpadów. Czy z lasów znikną śmieci?

Robert Domżał
Stęszew: Czy z lasów znikną śmieci?
Stęszew: Czy z lasów znikną śmieci? Szymon Siewior
Związek Międzygminny "Selekt" utworzy 18 Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Czy śmieci znikną dzięki temu z przydrożnych rowów i lasów?

Międzygminny Związek „Selekt” kończy podpisywanie umów z firmami, które będą w przyszłym roku odbierały odpady z posesji.

- Po 20 października będzie można ogłosić jakie firmy wygrały przetargi - mówi Dorota Lew – Pilarska, przewodnicząca ZM: Selekt”.

Spośród kilkudziesięciu przetargów tylko w jednym przypadku uczestnicy złożyli odwołanie. Dotyczy to gminy Stęszew.

- Uczestnicy przetargu znaleźli nieścisłości w dokumentacji, jaką złożyła firma, którą przedstawiła najkorzystniejszą ofertę. Dlatego ”Selekt” rozpatruje odwołanie – wyjaśnia Włodzimierz Pińczak, burmistrz miasta i gminy Stęszew. Koszt odbioru odpadów w roku przyszłym nie zmieni się. Zdecydowana większość właściciel posesji, czyli około 90 procent, jak dotąd płaci za odbiór odpadów terminowo. W gm. Czempiń odsetek płacących wynosi nawet 94 procent.

Nowy system zagospodarowywania odpadów, mimo to rozczarowuje. - Często otrzymujemy z Urzędu Miast i Gminy Mosina zlecenia na likwidację dzikich wysypisk śmieci - mówi Andrzej Strażyński, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Mosinie. Również zdaniem komendanta Straży Gminnej z Dopiewa ilość śmieci w przydrożnych rowach i w lasach nie zmniejszyła się.

- Wśród śmieci dominują odpady poremontowe i części motoryzacyjne - mówi komendant Zbigniew Kowalczyk.
Jan Broda, wójt gminy Komorniki twierdzi, że nowy system odbioru odpadów nieco rozczarowuje.

- Nikogo za rękę nie złapaliśmy, ale można się domyślać, że odpady poremontowe porzucają firmy budowlane – mówi Jan Broda. Być może sytuacja zmieni się, gdy w gminach zaczną działać Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Na terenie działania „Selektu” powstanie 18 takich punktów. Mają działać od początku nowego roku. „Selekt” otrzymał na ich uruchomienie dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Do tych punktów mieszkańcy gmin będą mogli przywozić odpady poremontowe, zużyty sprzęt rtv i agd, czyli słowem to, co obecnie stwarza największy problemem a czego nie objęto przepisami. W efekcie z niektórych gmin z tego typu odpadami trzeba jeździć aż do Piotrowa I, gdzie jest Regionalna Instalacja Przetwórstwa Odpadów Komunalnych. W gm. Stęszew PSZOK ulokowany zostanie w Witoblu przy oczyszczalni . Podobnie będzie w gm.Rokietnica. W Mosinie odpady będzie można przywozić na teren Zakładu Usług Komunalnych, tak jak jest to już teraz. Problem z lokalizacją PSZOKu ma gm. Komorniki. Punkt ma powstać w Plewiskach, ale dotychczasowy dzierżawca gruntu mimo, że okres dzierżawy już dobiegł końca, nie chce oddać terenu.

- Złożyliśmy pozew do sądu i czekamy na rozstrzygnięcie – mówi Jan Broda, wójt gminy Komorniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski