Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Uczcili poległych bez podziałów politycznych

Iza Budzyńska
Gnieźnianie upamiętnili wczoraj rocznicę wyzwolenia swego miasta. 21 stycznia 1945 roku wojska radzieckie wkroczyły do Gniezna, hitlerowcy oddali miasto praktycznie bez walki. Rocznica w ostatnich latach budzi wiele kontrowersji. Trwają spory, czy było to zniewolenie, czy wyzwolenie. Na uroczystościach przed pomnikiem w parku im. T. Kościuszki zazwyczaj pojawia się około 30 osób.

- To nie jest ważne, że są takie, czy inne podziały polityczne. Faktycznie Gniezno było wyzwolone od faszyzmu. Uważam, że to bardzo źle świadczy o społeczeństwie Gniezna, że podchodzi politycznie do tych spraw - mówi Janina Podlawska, mieszkanka Gniezna, członkini Związku Solidarności Polskich Kombatantów.

Obchody rocznicy organizują w Gnieźnie środowiska lewicowe i kombatanci. W uroczystościach przed pomnikiem "Pomordowanym i poległym" biorą udział delegacje szkół i przedstawiciele władz. Stanisław Dolaciński, członek komitetu organizacyjnego obchodów, podkreśla, że chodzi o upamiętnienie tych, którzy zginęli w walkach, nie kierując się polityką, a rozkazami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski