Gniezno: Uczcili poległych bez podziałów politycznych

  Gniezno: Uczcili poległych bez podziałów politycznych

  Iza Budzyńska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Gnieźnianie upamiętnili wczoraj rocznicę wyzwolenia swego miasta. 21 stycznia 1945 roku wojska radzieckie wkroczyły do Gniezna, hitlerowcy oddali miasto praktycznie bez walki. Rocznica w ostatnich latach budzi wiele kontrowersji. Trwają spory, czy było to zniewolenie, czy wyzwolenie. Na uroczystościach przed pomnikiem w parku im. T. Kościuszki zazwyczaj pojawia się około 30 osób.
  - To nie jest ważne, że są takie, czy inne podziały polityczne. Faktycznie Gniezno było wyzwolone od faszyzmu. Uważam, że to bardzo źle świadczy o społeczeństwie Gniezna, że podchodzi politycznie do tych spraw - mówi Janina Podlawska, mieszkanka Gniezna, członkini Związku Solidarności Polskich Kombatantów.

  Obchody rocznicy organizują w Gnieźnie środowiska lewicowe i kombatanci. W uroczystościach przed pomnikiem "Pomordowanym i poległym" biorą udział delegacje szkół i przedstawiciele władz. Stanisław Dolaciński, członek komitetu organizacyjnego obchodów, podkreśla, że chodzi o upamiętnienie tych, którzy zginęli w walkach, nie kierując się polityką, a rozkazami.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo