Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym udane dla Wielkopolan

Robert Domżał
Trzy najlepsze w kraju zespoły juniorów czyli kolarze Tarnovii, na  najwyższym podium, drużyna UKS Gimnazjum Twoja Merida Imielin oraz BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki.
Trzy najlepsze w kraju zespoły juniorów czyli kolarze Tarnovii, na najwyższym podium, drużyna UKS Gimnazjum Twoja Merida Imielin oraz BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki. archiwum KK Tarnovia Tarnowo Podgórne
Z Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym rozgrywanych w Godzieszach Wielkich i Opatówku pod Kaliszem wielkopolskie drużyny powróciły z wieloma medalami.

Złoto w jeździe drużynowej w kategorii juniorek zdobyły podopieczne Roberta Taciaka czyli „Jedynka Limaro” Kórnik. Nikol Płosaj, Natalia Radzicka, Natalia Nowotarska i Weronika Humelt pokonały trasę liczącą 29 kilometrów w 41min i 6 sek.

- Ten medal cenię szczególnie, ponieważ dziewczyny zdobyły go jadąc praktycznie w trzyosobowym składzie. Weronika Humelt miała jakiś czas temu wypadek. Pojawiła się na starcie, ale na trasie zespół walczył już tylko w trzyosobowym składzie - mówi Robert Taciak, trener UKS Jedynka Limaro.

Srebro przypadło zespołowi ALKS Stal Grudziądz, a brązowe medale zawisły na szyjach reprezentantek MKS EMDEK Bydgoszcz.

Starsze koleżanki złotych juniorek z Kórnika wywalczyły w kategorii elita srebrny medal. Viktoria Żegleń, Alicja Ratajczak, Natalia Morytko i Patrycja Jędrzejczak potrzebowały na przejechanie 40 km 54 min 42 sek. Szybsze były tylko reprezentantki TKK Pacific Toruń. Barw toruńskiego zespołu broniły Paulina Brzeźna-Bentkowska, Monika Brzeźna, Anna Plichta i Katarzyna Wilkos. Ich czas to 52 min 42 sek.

Szalony finisz

Najlepszą męską drużyną juniorów została grupa KK Tarnovia Tarnowo Podgórne, w składzie Dominik Wewiór, Patryk Wewiór, Mikołaj Gutek i Szymon Korcz. Czterdziestokilometrową trasę pokonali 47 min i 47sek.

- Na pięć kilometrów przed metą mieliśmy 18 sekund straty do prowadzących - mówi Piotr Broński, trener KK Tarnovia Tarnowo Podgórne. Przed czwórką Tarnovii jechał zespół Krakusa Kraków. Na ostatnim podjeździe liczącym około 2 kilometry Tarnovia w oczach wręcz dochodziła rywali. Motorem napędowym, zawodnikiem dającym długie i piekielnie mocne zmiany był Mikołaj Gutek. Startował on we wrześniowych Mistrzostwach Świata w Hiszpanii. W jeździe indywidualnej na czas zajął 13 lokatę.

Dla braci Wewiórów Dominika i Patryka z Tarnovii ten start był o tyle ważny, że rywalizowali w pobliżu miejscowości, z której pochodzą. Na trasie kibicowało im wielu członków rodziny. Czas o 2 sekundy gorszy od drużyny z Tarnowa Podgórnego uzyskała czwórka UKS Gimnazjum Twoja Merida Imielin (Kamil Turek, Mateusz Pacan, Krzysztof Kloc, Kamil Indeka). Brąz wywalczyli kolarze BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki (Stanisław Aniołkowski, Alan Banaszek, Norbert Banaszek, Krystian Ragus).

Juniorzy młodsi z Kalisza ze złotem

Powody do radości mieli też Kaliszanie. Na najwyższym stopniu podium w kategorii junior młodszy stanęli zawodnicy KTK Kalisz - Dawid Czubak, Szymon Krawczyk, Przemysław Kuświk i Tobiasz Tończyk. Wicemistrzami zostali Krzysztof Kucio, Piotr Pękala, Filip Deja i Filip Maciejuk z KS Pogoń Mostostal Puławy. Brązowy medal padł łupem TKK Pacific Toruń (Adrian Brzozowski, Maciej Kwiatkowski, Piotr Klimkowski, Damian Mądrzejewski).

Mateusz Taciak ze złotem

W kategorii elita wśród mężczyzn złoto wywalczyli kolarze PCC Polkowice. Ale i tu mieliśmy wielkopolski akcent. W drużynie startował Mateusz Taciak z Kórnika. Wraz z Jarosławem Maryczem, Tomaszem Kiendysiem i Adrianem Kurkiem wychowanek UKS Jedynka Limaro pędził po złoto ze średnią prędkością 54,5 km/h. Trasę 44 km ekipa CCC Polkowice pokonała w 44 minuty i 2 sek. Srebro i brąz wywalczyły dwa zespoły grupy BDC Marcpol.

Medale były i w piątek

W piątek w Opatówku, też w pobliżu Kalisza, rozegrano Mistrzostwa Polski w jeździe dwójkami na czas. Reprezentantki UKS Jedynka Limaro Kornik - Alicja Ratajczak i Viktoria Żegleń - zdobyły brązowy medal w kategorii elita. Zaś w kategorii juniorek najlepsze były Nikol Płosaj i Natalia Radzicka

Złoty medal w jeździe dwójkami wywalczyli też Szymon Korcz i Mikołaj Gutek z Tarnovii. Ich koledzy Borys Korczyński i Wojciech Sykała w kategorii do lat 23 wykręcili trzeci czas dnia, zdobywając brązowy medal.

Aż dwa medale zdobyli w jeździe dwójkami reprezentanci wielkopolskich klubów w kategorii junior młodszy.

Juniorzy młodsi KTK Kalisz Dawid Czubak i Szymon Krawczyk zdobyli złoty medal. Na 20-kilometrową trasę wyruszyli jako ostatni, ponieważ przed rokiem zdobyli złoty medal. W Opatówku uważani byli za faworytów. Oczekiwań trenerów nie zawiedli. Pojechali wzorcowo. - To był piękny, szybki wyścig w ich wykonaniu - mówił Piotr Zaradny trener kaliskiej dwójki. Reprezentanci KS Pogoń Mostostal Puław - Krzysztofa Kucia i Piotr Pękala byli na trasie o blisko pół minuty dłużej, ale wystarczyło to na srebrny medal. Trzecie miejsce zajęli kolejni wielkopolscy sportowcy czyli Karol Zdun oraz Kamil Kordus z KKS Gostyń.