Inna "Maddalena"w Teatrze Wielkim

  Inna "Maddalena"w Teatrze Wielkim

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Maria Mitrosz i Karol Bochański podczas próby "Maddalene"

  Maria Mitrosz i Karol Bochański podczas próby "Maddalene" ©Katarzyna Zalewska

  Maddalenę Prokofiew zaczął pisać latem 1911 roku będąc studentem Konserwatorium w Saint Petersburgu. Na jakiś czas pracę nad nią odłożył, a potem splot przypadków sprawił, że - mimo chęci - do partytury już nie zajrzał, choć nieustannie pojawiały się notatki dotyczące utworu w jego zapiskach.
  Maria Mitrosz i Karol Bochański podczas próby "Maddalene"

  Maria Mitrosz i Karol Bochański podczas próby "Maddalene" ©Katarzyna Zalewska

  Dzięki nim Edward Downes mógł operę skończyć, poproszony o to przez wdowę po Prokofiewie. Pierwszy raz świat usłyszał "Maddalenę" 25 marca 1979 r. (BBC Radio 3), pierwszy raz zobaczył "Maddalenę" 28 listopada 1981 roku w Operze w Grazu, w Austrii. Dyrygował - Edward Downes.

  W Poznaniu zobaczymy tę operę w opracowaniu muzycznym Francesco Bottigliero, który razem z Marcello Giusto towarzyszyć będzie solistom przy fortepianie. Spektakl reżyseruje Tomasz Cyz, kostiumy zaprojektowali Ilona Majer i Rafał Michalak, kierownictwo chóru - Mariusz Otto, a projekcje zrealizował Michał Martychowiec.

  Akcja rozgrywa się w Wenecji w XV wieku, odnajdujemy w niej trójkąt miłosny rodem z Oscara Wilde'a, doprawiony żrącym cynizmem: Maddalena wiedzie podwójny żywot, zdradzając pięknego męża (malarza Gennaro) z brzydalem (alchemikiem Stenio). Odkrywszy prawdę, obaj panowie postanawiają ją zabić. Maddalenie udaje się jednak zwrócić ich przeciwko sobie. Rogacze mordują się wzajem w pojedynku, na co ona patrzy bez cienia emocji.

  Krytycy muzyczni nazywają "Maddalenę" symfonią z głosami obligato. Prokofiew zdaje się bowiem skupiać na partii orkiestrowej, kosztem postaci i akcji. Nie interesuje go psychologia postaci.

  Maddalena
  Teatr Wielki (ul. Fredry 9)
  sobota 22.01., godzina 19.30
  bilety: 20 i 40 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo