Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ: Nie da się zlikwidować kolejek

Paulina Jęczmionka
Tadeusz Jędrzejczyk, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
Tadeusz Jędrzejczyk, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia NFZ
Z Tadeuszem Jędrzejczykiem, prezesem centrali Narodowego Funduszu Zdrowia, rozmawia Paulina Jęczmionka.

Przed NFZ ogromne wyzwanie - wprowadzenie pakietu kolejkowego i onkologicznego. Uda się?
Tadeusz Jędrzejczyk
: Musimy przygotować się do końca roku. Za chwilę będą gotowe rozporządzenia ministra, które dadzą nam konkrety odnośnie zmian w leczeniu i finansowaniu.

Lekarze uważają, że to się nie uda bez większych pieniędzy i większej liczby lekarzy.
Tadeusz Jędrzejczyk
: Każda zmiana wywołuje opór, co nie powinno nas powstrzymywać od zmian na lepsze. Do tej pory, mimo kolejek, chorzy na raka mieli dostęp do leczenia. Nie było źle. Pakiet tylko częściowo przyniesie zmianę finansową. Istotą jest zmiana organizacyjna, mentalna. Sytuacja, w której chory nie wymaga hospitalizacji, ale i tak trafia do szpitala tylko dlatego, by szpital mógł lepiej zagospodarować kontrakt z NFZ, jest zła. Dążymy do efektywnego wykonywania umów.

W przyszłorocznym planie finansowym NFZ zapisano 1 mld zł na leczenie szpitalne. To wystarczy, by kolejek w ogóle nie było?
Tadeusz Jędrzejczyk
: Nikomu jeszcze nie udało się całkowicie rozwiązać problemu kolejek. Ostatnio nawet Zjednoczone Emiraty Arabskie odstąpiły od stuprocentowego finansowania leczenia, mimo że śpią na ropie. Obiecanie, że kolejek nie będzie, byłoby nieodpowiedzialne. Skoordynowane działania doprowadzą jednak do poprawienia dostępności, zmniejszenia kolejek w kluczowych obszarach medycznych, większej satysfakcji pacjentów.

Pieniądze wystarczą, by nie było kolejek chociaż w onkologii?
Tadeusz Jędrzejczyk
: Pakiet onkologiczny zakłada, że dostęp będzie lepszy dzięki przesunięciu pieniędzy z hospitalizacji na leczenie ambulatoryjne. Dzięki temu będzie można dotrzeć do większej grupy pacjentów za te same pieniądze.

Pakiet wprowadzi też szybką ścieżkę leczenia chorych na raka. Lekarze alarmują, że inni pacjenci mogą przez to dłużej czekać.
Tadeusz Jędrzejczyk
: Wprost przeciwnie. To rozwiązanie wprowadza nową kategorię. Do tej pory był "pacjent pilny" i "planowy". Ten onkologiczny był pomiędzy, jego leczenie nie było ratującym życie. Statystycznie nie ma bowiem znaczenia, czy zaczniemy go leczyć za tydzień czy za dwa. Ale już trzy miesiące mają znaczenie. Z jednej strony, ustawienie w kolejce było wymagane, ale z drugiej, wiadomym było, że nie można czekać w nieskończoność. Zatem dodatkowa kategoria pacjentów onkologicznych jest pewnym kompromisem. Wynika on z istoty samej choroby, która jest w Polsce drugim zabójcą, a np. w USA już pierwszym. Specjalna ścieżka, która nadal nie jest natychmiastowa, jak ratująca życie, daje realne szanse na leczenie w rozsądnym terminie, a przede wszystkim - na sprawniejszą diagnostykę.

Pacjenci bardzo długo czekają też na operację zaćmy. W ministerstwie powstał projekt rozporządzenia, który zakłada, że na listę oczekujących będą wpisywane tylko osoby z zaawansowanym stanem choroby. Pacjent ma czekać aż oślepnie?
Tadeusz Jędrzejczyk
: To był tylko projekt. W toku konsultacji uznano, że regulacja nie ujrzy światła dziennego. Mimo to, zwróciła uwagę na istotny problem. Operowanie zaćmy powinno być adekwatne do stanu zdrowia pacjenta. Pośpiech nie zawsze jest najlepszą receptą.

To znaczy?
Tadeusz Jędrzejczyk
: Pacjenci dostają informację, że będą czekać w kolejce dwa lata. Tyle że okulista wie, iż w tej chwili operacja nie jest konieczna, pacjent może normalnie funkcjonować. Ale prawdopodobnie za dwa lata postęp choroby będzie taki, że to funkcjonowanie będzie trudne. Dlatego pacjent czeka w kolejce, mimo że nie ma stuprocentowego wskazania do operacji. Na pewno powinniśmy bardziej weryfikować te wskazania do pilności zabiegów. I na pewno przypadki zaawansowanej zaćmy powinny być kierowane na pilniejszy zabieg. Zwłaszcza że dostępność tych operacji bardzo się poprawiła. Sama, wyższa liczba operacji nie poprawi jednak sytuacji, jeśli nie będzie lepszej koordynacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski