Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Coraz więcej kobiet choruje na raka piersi. Bada się tylko co druga

Paulina Jęczmionka
Ucisk piersi podczas mammografii trwa kilkanaście sekund i ogranicza promieniowanie - mówi dr Agnieszka Dyzmann-Sroka
Ucisk piersi podczas mammografii trwa kilkanaście sekund i ogranicza promieniowanie - mówi dr Agnieszka Dyzmann-Sroka Archiwum
Różowa wstążeczka to symbol października - Miesiąca Świadomości Raka Piersi. To najczęstszy rak u kobiet. Co roku wykrywa się go u około 1600 Wielkopolanek.

15 tysięcy - tyle nowych zachorowań na raka piersi stwierdza się rocznie w całym kraju. W Wielkopolsce mowa o ok. 1600 przypadków (dane Wielkopolskiego Biura Rejestracji Nowotworów w WCO z 2012 r.). Pod względem umieralności to drugi - po raku płuc - nowotworowy zabójca w regionie. Co roku umiera na niego ok. 500 kobiet. A wcale tak być nie musi.

Czytaj też: Prezes wielkopolskich Amazonek: Z baletnicy wyrosła wojowniczka

Krystyna Wechmann, założycielka poznańskiego klubu Amazonek, wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, miała 39 lat, gdy dowiedziała się o chorobie. Wysportowana (w przeszłości trenowała wioślarstwo), szczupła, wulkan energii. Do szpitala, jak mówili lekarze, trafiła za pięć dwunasta. Był rok 1991. Inna epoka. Z rakiem wygrała.

- Nowotwór nie jest już społecznym tematem tabu - mówi. - Mimo to u wielu kobiet przeważa strach. Nadal traktują chorobę jak wyrok, więc wolą założyć, że to akurat ich na pewno nie dotyczy.

Amazonki starają się dotrzeć do kobiet z pozytywnym przekazem. Same są świetnymi przykładami - Krystyna Wechmann jest 23 lata po zabiegu. - Jedna z naszych koleżanek, walcząc z przerzutami, marzyła o tym, by doczekać pierwszej komunii wnuka. Doczekała już jego ślubu - opowiada szefowa klubu.

Lekarze wiedzą już bowiem o skutecznej walce z rakiem piersi bardzo wiele. Jeśli wykryją go w tzw. zerowym stopniu (guz nie zaatakował jeszcze najbliższego otoczenia), szanse całkowitego wyleczenia wynoszą niemal 100 proc. - Niestety, wciąż za mało kobiet korzysta z bezpłatnej mammografii - mówi dr Agnieszka Dyzmann-Sroka, kierownik Zakładu Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów w WCO. - Mimo że wysyłamy rocznie 230 tys. imiennych zaproszeń, w których wskazujemy najbliższy ośrodek badania, zgłasza się tylko połowa kobiet w wieku 50-69 lat. A - nie oszukujmy się - zachorowań będzie coraz więcej.

Dlaczego? Lekarka tłumaczy, że rak piersi jest typowy dla kobiet powyżej 50. roku życia. A tych, w związku ze starzeniem się społeczeństwa, jest coraz więcej. Dodatkowo, nowotwór jest silnie związany z kobiecym układem hormonalnym. Ryzyko zachorowania jest znacznie mniejsze, gdy m.in. kobieta zachodzi wcześnie w ciążę i karmi dziecko piersią. A trend jest dziś raczej odwrotny.

- Do tego dochodzi jeszcze m.in. otyłość, terapia hormonalna, dziedziczne mutacje genowe - wymienia dr Dyzmann--Sroka. Dodaje jednak, że rak piersi jest dobrze rokującym nowotworem. Im wcześniej wykryty, tym lżejsze leczenie, które nie wiąże się wtedy z amputacją. O ile jeszcze 10 lat temu pierś usuwano w ok. 80 proc. przypadków, dziś statystyki są odwrotne - 60-80 procentom pacjentek wystarczy tzw. leczenie oszczędzające.

Zobacz: Na co najczęściej chorują i umierają Wielkopolanie? [STATYSTYKI]

- Samo bycie kobietą jest ryzykiem raka piersi - mówi Krystyna Wechmann. - Stąd proste przesłanie: dotykam - wygrywam. Już nastolatki powinny same się badać. I pamiętać, że wykrycie niepokojących symptomów, nic złego jeszcze nie oznacza. Nawet sam rak to jeszcze nie koniec - dodaje.

Przyjdź w sobotę na badanie

  • W najbliższą sobotę (4 października) przypada Światowy Dzień Onkologii.
    Z tej okazji Wielkopolskie Centrum Onkologii przy ul. Garbary w Poznaniu organizuje Dzień Drzwi Otwartych. W godzinach 10-14 będzie można skorzystać z bezpłatnych badań:
  • - dla kobiet w wieku 50-69 lat mammografia z poradą lekarską oraz nauką samobadania piersi
  • - badanie laryngologiczne dla osób w wieku 40-65 lat, które mają objawy mogące wskazywać na raka głowy i szyi np. dłuższy niż 3-tygodniowy ból gardła lub np. wieloletni palacze, osoby nadużywające alkoholu
  • Nie jest potrzebne skierowanie ani zaproszenie, ale liczba miejsc jest ograniczona, więc należy wcześniej zarejestrować się pod nr. tel. 61 8850945.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski