Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unia chce wiedzieć, jak się czujemy. Ankieterzy odwiedzą łodzian

Alicja Zboińska
Ankieterzy zapukają do losowo wybranych mieszkań i przepytają wszystkich lokatorów
Ankieterzy zapukają do losowo wybranych mieszkań i przepytają wszystkich lokatorów Rafał Klimkiewicz
Do połowy grudnia prowadzone będzie Europejskie Ankietowe Badanie Zdrowia. Wezmą w nim udział 24 tysiące Polaków. Ankieterzy zapukają do losowo wybranych mieszkań i przepytają wszystkich lokatorów. Interesować będzie ich m.in. to na co chorują badani, jak oceniają dostęp do leczenia i jego poziom.

- Ankieta ma charakter dobrowolny i jest anonimowa, nie zawiera danych osobowych ani adresu, a uzyskane informacje są szczególnie chronione tajemnicą statystyczną i zostaną wykorzystane tylko i wyłącznie do tworzenia zbiorczych opracowań statystycznych - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS prosi także o to, by wyznaczone osoby zgodziły się na przeprowadzenie badania, gdyż jego jakość i wartość informacyjna zależą głównie od uczestnictwa wybranych osób. Zostały one tak dobrane, by reprezentować przekrój całego społeczeństwa.

Tymczasem z dotychczasowych badań - zarówno Głównego Urzędu Statystycznego, jak i Państwowego Zakładu Higieny - wynika, że mieszkańcy województwa łódzkiego należą do tych Polaków, którzy żyją najkrócej. Łodzianki i mieszkanki Łódzkiego żyją statystycznie 80 lat, natomiast panowie z regionu - zaledwie 70 lat i 7 miesięcy. To nie koniec złych wieści. W woj. łódzkim zanotowano największą umieralność. Okazuje się, że w ub.r. zmarło tu 1126 osób na 100 tys. mieszkańców.

Na czele listy chorób, które zdaniem GUS trapią łodzian, znajdują się choroby układu krążenia, nowotwory, urazy i zatrucia. Wśród nowotworów coraz częściej dominują schorzenia głowy lub szyi, a mieszkańcy regionu są wśród tych Polaków, którzy na nie chorują najczęściej.

- Choroby układu krążenia powodują już co drugi zgon i jest to głównie problem panów - wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego.

Martwić się powinni szczególnie mężczyźni, którzy nie skończyli jeszcze 45 lat. Ryzyko, że będą cierpieć na jedną z chorób układu krążenia, jest bowiem aż 3,5 raza większe niż w przypadku kobiet.

Trapią nas też choroby układu trawiennego, wskutek nich umiera 56 osób na 100 tys. mieszkańców. To także negatywnie wyróżnia nas na tle innych województw.

Łodzianie i mieszkańcy regionu częściej niż pozostali Polacy giną w wypadkach. Okazuje się, że w ten sposób umiera 70 osób na 100 tys.

Dopiero po opracowaniu wyników Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia, czyli w przyszłym roku, przekonamy się, czy te dane ulegną zmianie. Ankieta ma przyczynić się do stworzenia programów profilaktycznych, a także poprawy leczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki