Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W centrum Poznania ma być mniej sygnalizacji świetlnych. Gdzie?

Marcin Idczak
Przygotowany zostanie spis sygnalizacji świetlnych, które powinny zostać zlikwidowane w centrum Poznania. Dzięki temu piesi mają sprawniej się poruszać do śródmieściu
Przygotowany zostanie spis sygnalizacji świetlnych, które powinny zostać zlikwidowane w centrum Poznania. Dzięki temu piesi mają sprawniej się poruszać do śródmieściu Maciej Urbanowski
Część świateł w centrum jest niepotrzebna i tylko tamuje ruch pieszych. Dlatego mają zostać zlikwidowane. Mniej może być też znaków

Sygnalizacje na ul. Za Bramką (przy pl. Bernardyńskim), ul. Gwarnej, Świętym Marcinie (przy galerii MM), Wrocławskiej (Podgórnej) mogą zostać zlikwidowane.

- Całe śródmieście usiane jest światłami. Trzeba jednak się zastanowić, czy wszystkie są potrzebne - mówi radny Mariusz Wiśniewski, przewodniczący komisji rewitalizacji.

Zobacz:
Sygnalizacja przy Piatkowskiej to pułapka

Według niego oraz części mieszkańców nie wszystkie spełniają swoja funkcję, a wręcz powodują tamowanie ruchu pieszych. Dlatego możliwe jest, że przed przejściami dla pieszych w centrum miasta zajdą duże zmiany.

- Tam, gdzie światła są niepotrzebne, to będą zlikwidowane. Natomiast mogą pojawić się nowe przy najbardziej niebezpiecznych przejściach, gdzie wciąż ich nie ma - dodaje Mariusz Wiśniewski.

W ciągu najbliższych tygodni zostaną przygotowane dwie listy. Na jednej z nich mają znajdować się niepotrzebne sygnalizacje, a na drugiej propozycje zamontowania nowych. Zająć się tym mają specjaliści z Biura Inżynierii Transportu. Pomagać im mają mieszkańcy, drogowcy, policja i osoby reprezentujące ludzi niepełnosprawnych.

- Ci ostatni dlatego, że czasami wydaje się nam, że dana sygnalizacja jest niepotrzebna, a jednak służy ona głównie osobom niesłyszącym lub poprzez wydawanie sygnałów dźwiękowych - niewidomym - zaznacza Mariusz Wiśniewski.

Przykład takiego rozwiązania podczas ostatniego posiedzenia komisji rewitalizacji podał Henryk Lubawy, który zajmuje się pomocą osobom słabo widzącym i niewidomym.

- Jest to przejście na pl. Wolności - wyjaśnił.

Otóż przechodzi tamtędy wielu niewidomych, którzy udają się do Biblioteki Raczyńskich, gdzie są przygotowane specjalne zbiory dla nich.

- Dzięki sygnałom dźwiękowym wiedzą, że mogą spokojnie przejść przez jezdnię. Sygnalizacja w tym miejscu dla widzących mogła by być zlikwidowana, ale trzeba też pomyśleć o innych - dodaje.

Dlatego też głos tej grupy zostanie także wzięty pod uwagę. Ważne ma być natomiast zdanie policji.
- Światła w wielu przypadkach są potrzebne, ale pamiętać trzeba, że ich natłok może powodować tzw. uśpienie kierowców. Kiedy jadą i ciągle mają zielone światło, ich uwaga ulega przytłumieniu. Gdy zabraknie sygnalizacji, może dojść do niebezpiecznej sytuacji - tłumaczy Józef Klimczewski, naczelnik poznańskiej drogówki.

Według niego, po wprowadzeniu strefy ograniczonego ruchu, czyli Tempo 30 wielu kierowców nadal nie wie, jak jeździć. Nie pamiętają o zasadzie prawej ręki. Brak świateł może wzmocnić ich czujność, a jednocześnie spowoduje, że będą jeździć o wiele ostrożniej.

Przykładem może być przejście dla pieszych pomiędzy pomnikiem Starego Marycha a Kupcem Poznańskim. Wydaje się, że powinno być jednym z najniebezpieczniejszych w mieście. Nie ma świateł, a nie dochodzi tam do groźnych sytuacji czy wypadków. Według policjantów wszyscy użytkownicy drogi wiedzą, że może tam być niebezpiecznie i dlatego zachowują szczególną ostrożność.

Podczas posiedzenia komisji rewitalizacji zwrócono również uwagę na zbyt dużą liczbę znaków drogowych w centrum. Część z nich jest już niepotrzebna. Dlatego mogą zniknąć z ulic.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski