Kobieta na roli bez taryfy ulgowej

  Kobieta na roli bez taryfy ulgowej

  Anastazja Bezduszna

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Violetta Wawszczak, wyślij SMS ROL.56 na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT)
  1/7
  przejdź do galerii

  Violetta Wawszczak, wyślij SMS ROL.56 na numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT) ©archiwum

  Praca na wsi jest taka sama niezależnie od płci - panie hodują trzodę, bydło, uprawiają ziemię. Bywa ciężko - przyznają, jednak żadna z nich nie myślała nigdy o porzuceniu gospodarstwa.
  O tym, że praca na wsi jest ciężka, nie trzeba nikogo przekonywać. I choć stereotypowo rolnik to na ogół mężczyzna, wśród wielkopolskich gospodarzy nie brakuje kobiet.
  Podobnie jak ich koledzy zarządzają gospodarstwami, rozwijają je, a o "damskich" specjalnościach trudno mówić - produkują wszystko - od trzody i bydła po pszenicę i rzepak. Jakby tego było mało, często wystarcza im jeszcze energii i czasu na pracę społeczną.

  Superrolnik Wielkopolski 2014. Zagłosuj i sprawdź aktualne wyniki!

  Danuta Sówka z Kruszewa specjalizuje się w produkcji żywca wołowego i mleka.
  Violetta Wawszczak z Radzyny z kolei specjalizuje się w produkcji roślinnej. Na 21 hektarach uprawia zboże, rzepak i trawę ekologiczną. Od ponad dekady jej gospodarstwo ma także charakter agroturystyczny. Aby tak się stało, musiała w gospodarstwie, które wcześniej miało charakter typowo produkcyjny, stworzyć profesjonalną bazę turystyczną. Podołała i temu zadaniu. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem z innymi członkami Szamotulskiego Towarzystwa Agroturystycznego, którego jest prezesem, działa w Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej, a w wolnych chwilach... maluje. "Wulkan energii" - mówią o niej sąsiedzi.

  Danuta Jessa z Sokołowa przejęła gospodarstwo po rodzicach. Hoduje bydło mleczne i opasowe, uprawia żyto, pszenżyto, kukurydzę, mieszanki zbożowe. W prowadzeniu gospodarstwa pomaga jej mąż.
  Gospodarstwo Anny Grencel z gminy Gulcz wyspecjalizowane jest w hodowli bydła mlecznego. Właścicielka wraz z mężem cały czas inwestują w nowe maszyny i urządzenia. Dziś można powiedzieć, że gospodarstwo jest na europejskim poziomie.
  Męska pomoc w pracy na roli bardzo się przydaje. I nie chodzi tu ani o wiedzę, ani o podejmowanie decyzji, bo z tym panie radzą sobie znakomicie, ale zwyczajnie o siłę fizyczną.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo