Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2014: "Przylecimy i pozamiatamy" czyli oryginalne nazwy komitetów wyborczych

Agnieszka Świderska
Komitet wyborczy "Przylecimy i pozamiatamy" z Wronek ma oryginalną nie tylko nazwę, ale i logo
Komitet wyborczy "Przylecimy i pozamiatamy" z Wronek ma oryginalną nie tylko nazwę, ale i logo
W najbliższych wyborach samorządowych będzie z czego i z kogo wybierać. W całej Wielkopolsce zgłoszono prawie 1300 komitetów wyborczych. Nie brakuje tych, które postawiły na oryginalną nazwę. Kto przekona do siebie wyborców? Czy będą to kandydaci z listy "Żeby było normalnie", "Ranczo", "Dobry sąsiad", "Bóg, Honor, Ojczyzna", a może "Przylecimy i pozamiatamy"?

W Poznaniu zgłoszono 200 komitetów wyborczych, 304 w Pile, 199 w Lesznie, 247 w Kaliszu i 336 w Koninie. Najbardziej popularną nazwą komitetu w Wielkopolsce okazał się "Czas na zmiany". Inni postawili na oryginalność. I tak we Wronkach założono komitet wyborczy pod nazwą "Przylecimy i pozamiatamy".

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - czytaj więcej w naszym wyborczym serwisie!

- Chcemy odczarować radę, w której kobiety należą do rzadkości - mówi Grażyna Kaźmierczak, pełnomocnik wyborczy. - Dotychczasowy rekord to dwie w radzie, a zdarzały się i takie kadencje, kiedy nie było żadnej. Zależy nam na wprowadzeniu kobiecego punktu widzenia na#sprawy gminy. Nie jesteśmy żadnymi wojującymi feministkami, ale kobietami, którym nie brakuje energii. Spokojnie, nie będziemy zamiatać ludzi, tylko problemy.

Tymczasem w Buku działa komitet "Wystarczy chcieć".

- Od ponad 20 lat gminą rządzą te same osoby - mówi pełnomocnik wyborczy Jędrzej Nawrotek. - Tym, którzy chcą zmiany, chcemy powiedzieć: "Wystarczy chcieć". I to nawet niewiele. Wziąć dowód, pójść i zagłosować. Tak można zmienić najwięcej.

O ile "Wystarczy chcieć" budzi skojarzenia z XXI wiekiem, to sporo nazw trąci PRL-owską "myszką": "W jedności siła", "Z ludźmi, dla ludzi, przez ludzi", "Gmina to my", "W służbie mieszkańcom", "Moja gmina, mój dom", "Wspólnie budujemy", "Razem po lepsze jutro".

Nie brakuje nazw geograficznych jak "Topola Mała - wielka w sercach". "Słońce dla Kraszewic", "Uczciwy Skulsk" ani swojsko brzmiących jak "Urszula" czy "Ry-chu". Są też takie, które budzą kontrowersje, jak "Niepełnosprawni to też ludzie" i takie, które przypominają listę życzeń, jak "Praca dla wszystkich mieszkańców Piły".

- To, że nazwy tych komitetów brzmią jak hasła wyborcze, to specyfika wyborów samorządowych - mówi prof. Piotr Pa-wełczyk, specjalista w dziedzinie marketingu politycznego. - Te małe komitety nie mają środków na wielkie kampanie, na przedstawianie programów. Robią to już swoją nazwą. I to, co byłoby niewybaczalne w kampanii parlamentarnej, jako zbyt "naturalne", tutaj jest odbierane pozytywnie.

"Warto walczyć". Warto też głosować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski