Poznań: Dzień Judaizmu dobiega końca. Zdjęcia

  Poznań: Dzień Judaizmu dobiega końca. Zdjęcia

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznań: Dzień Judaizmu dobiega końca. Zdjęcia
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Waldemar Wylegalski

  Różnorodny i rekordowy pod względem frekwencji był dobiegający we wtorek końca XIV Dzień Judaizmu. Słuchaliśmy jazzu i śpiewu kantora. Można było uczestniczyć także w grze miejskiej.
  Piątkowy koncert należącej do stajni Johna Zorna krakowskiej formacji Bester Quartet w klubie Blue Note pokazał, jak umiejętnie można łączyć nowoczesny jazz z żydowską tradycją. Nazajutrz w sobotę aż 140 osób, co przekroczyło oczekiwania organizatorów, w kilkuosobowych zespołach uczestniczyło w grze miejskiej "Pojzn, tej! - Śladami poznańskich żydów". Wyruszyli z cmentarza przy ulicy Głogowskiej, na którym znajduje się grób Akivy Egera, by dotrzeć do siedziby gminy żydowskiej, gdzie zwiedzili m.in. znajdującą się w jej wnętrzu synagogę oraz spotkali się z gośćmi z Izraela.

  Kulminacyjnym momentem obchodów Dnia Judaizmu był niedzielny koncert przybyłego z Holandii kantora Toma Furstenberga, potomka działającego na przełomie XVIII i XIX wieku poznańskiego dobroczyńcy Samuela Benjamina Latza. W dawnej synagodze zabrzmiało 14 różnorodnych utworów. Koncert otworzyła "El male Rachamim - Boże pełen miłosierdzia" - modlitwa za ofiary terroru faszystowskiego odmawiana corocznie w Amsterdamie w dawnym teatrze "Hollandse Schouwburg" z okazji Jom ha-Szoa, czyli Dnia pamięci Holokaustu. Nastąpiły dwie minuty ciszy, a potem zabrzmiała śpiewana w języku Żydów sefardyjskich czyli ladino pieśń "Adio Querida - Żegnaj ukochana" czy śpiewana w jidisz pieśń "Ale Brider", czyli "Wszyscy braćmi".

  Jej wykonanie przypominało o tym, że w Poznaniu zawsze obok siebie w zgodzie żyli chrześcijanie i żydzi oraz o tym, że Dzień Judaizmu to działanie na rzecz zbliżenia różnorodnych kultur i religii. Wszystkie utwory wykonywane były a cappella. Jedyny wyjątek stanowiło "Dęcie w szofar". To rodzaj rogu używany podczas Roszha-Szana, czyli żydowskiego Nowego Roku oraz Jom Kippur, czyli Dnia Pojednania.

  We wtorek o godzinie 16 na Wydziale Teologicznym UAM wykład ks. prof. Józefa Sieversa pt. "Kim był faryzeusz?", a 18 w Księgarni Bookarest spotkanie z Henrykiem Szafirem z Izraela.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo