Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrześni nie zapłacą podatku za mieszkania

Monika Kaczyńska, Ewa Konarzewska-Michalak
Romana Florczak - współwłaścielka mieszkania we wspólnocie uważa, że zamiast zwalniać mieszkańców z podatku od domówi i mieszkań, gmina powinna zadbać o stan ulic i chodników
Romana Florczak - współwłaścielka mieszkania we wspólnocie uważa, że zamiast zwalniać mieszkańców z podatku od domówi i mieszkań, gmina powinna zadbać o stan ulic i chodników Ewa Konarzewska-Michalak
Radni Wrześni uchwalili zwolnienie z podatku od nieruchomości mieszkalnych. To druga gmina w Polsce, w której mieszkańcy go nie zapłacą.

Zwolnienie z podatku będzie dotyczyło budynków mieszkalnych zarówno w mieście, jak i w gminie. W ten sposób gmina straci około 600 tysięcy złotych wpływów rocznie, ale liczy na większe dochody z podatku PIT.

- Chcemy, by ludzie nie tylko pracowali we Wrześni, ale również kupowali tu domy i mieszkania - mówił na sesji burmistrz Tomasz Kałużny. - Im więcej mieszkańców, tym wyższe dochody z PIT-u. Do budżetu gminy wraca 37,5 procenta wpływów z tego podatku.

Czy do osiedlania się zachęci zwolnienie z podatku wysokości 52 grosze za metr kwadratowy domu lub mieszkania rocznie? Trudno powiedzieć. Zarówno radni, jak i mieszkańcy są podzieleni.

Stawka podatku od nieruchomości we Wrześni należy do najniższych w kraju

- Ta uchwała jest kiełbasą przedwyborczą - mówi radna Teresa Piskorz. - Głosowałam jednak za z myślą o starszych, samotnych osobach, które liczą się z każdym groszem. Z pewnością ludzie będą się cieszyć, nie sądzę jednak, żeby to zwolnienie przyniosło gminie duże korzyści, bo stawki opłat od nieruchomości są we Wrześni bardzo niskie. Najwięcej zyskają osoby dobrze sytuowane, które mają duże domy.

Romana Florczak, współwłaścicielka mieszkania przy ul. Przemysłowej jest daleka od entuzjazmu.
- Ta ulga to żadna wielka rewelacja - twierdzi kobieta. - Podatek nie jest przecież wysoki. Za moje mieszkanie i budynek gospodarczy stawka wynosi tylko 51 złotych. Lepiej, gdyby gmina wreszcie zajęła się naszą ulicą i chodnikami.

Z kolei mieszkająca w domu jednorodzinnym Janina Górna cieszy się bardzo:
- Jeśli radni podjęli taką decyzję, ucałuję ich - zapewnia. - Nie płacimy z mężem dużo za dom, ale te pieniądze można przecież inaczej spożytkować - dodaje.

Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku i będzie obowiązywać bezterminowo. Dotyczy ona tylko nieruchomości mieszkalnych - wrześnianie nadal będą płacić podatek od gruntów.

Września poszła w ślady gminy Michałowo na Białostocczyznie, która jako pierwsza w Polsce zdecydowała się na taki krok. I nie zamierza podatku od domów i mieszkań wprowadzać na nowo.

- Mieszkańcy są zadowoleni, a do zmniejszenia wpływów w budżecie o 300 tys. zł, bo tyle wpływało z podatku, przygotowywaliśmy się z wyprzedzeniem - mówi z przekonaniem Anna Dobrowolska-Cylwik, skarbnik Michałowa.

Kolejnych naśladowców w Wielkopolsce raczej trudno się spodziewać.
- Jeśli gmina Września ma za dużo pieniędzy i wszystkie zadania zrealizowane, to tylko pogratulować - mówi Jerzy Świerkowski, zastępca wójta Suchego Lasu. - Oczywiście decydują o tym radni, jednak w przypadku naszej gminy wpływy z podatku od wszystkich nieruchomości to 1/4 budżetu. Bez niego nie byłoby w ogóle inwestycji. Rezygnacja z podatku od nieruchomości mieszkalnych, z którego wpływy są znacznie mniejsze może i byłaby z punktu widzenia ekonomii możliwa. Ale czy uzasadniona? Dla mieszkańców te kilkadziesiąt złotych rocznie to żadna pomoc, zwłaszcza że zwolnienie z podatku dotyczyłoby wszystkich, a nie tylko najuboższych, a oni sami od gminy oczekują sporo- od inwestycji począwszy, na bezpłatnych dodatkowych zajęciach w przedszkolach skończywszy. Powinni więc także coś od siebie dać.

Mieszkańcy Suchego Lasu za metr kwadratowy domu lub mieszkania płacą 64 grosze podatku rocznie. Poznaniacy - 73 gr - tylko o grosz mniej niż maksymalna stawka dopuszczona przez Ministerstwo Finansów. Na obniżkę nie ma widoków.

- O obniżeniu stawki podatku, ewentualnie rezygnacji z niego decyduje Rada Miasta Poznania - informuje Izabela Stanisławska z biura prasowego UM. - Do tej pory nie wpłynęły takie propozycje. a

Podatki lokalne w Polsce

  • W Polsce samorządy pobierają podatek od nieruchomości, podatek od samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony podatek od psów oraz opłatę targową.
  • W miejscowościach o szczególnych walorach klimatycznych i w miejscowościach uzdrowiskowych samorządy pobierają jeszcze odpowiednio opłatę klimatyczną bądź uzdrowiskową.
  • Pozostałe dochody samorządu to odpis z podatku od dochodów osobistych płaconych przez mieszkańców (PIT) oraz odpis od podatku dochodowego od osób prawnych płaconego przez firmy znajdujące się na terenie gminy (CIT).
  • Maksymalną wysokość stawek podatków lokalnych określa co roku minister finansów. Gminy mogą ustalić ich stawki na niższym poziomie lub w ogóle ich nie pobierać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski