Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Poszukiwanie grobów "Inki" i "Zagończyka" na finiszu [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
www.facebook.com/IPN.Gdansk
Prace na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku powoli dobiegają końca. Zespół kierowany prof. Krzysztofa Szwagrzyka oraz wolontariusze starają się jednak zbadać jak największą powierzchnię nekropolii, na której w bezimiennych mogiłach spoczywają ofiary terroru komunistycznego.

Jak informuje Marcin Węgliński, asystent prasowy oddziału IPN w Gdańsku, do tej pory udało się odnaleźć kilkanaście pochówków. Szczątki wydobyte z mogił zostaną dokładnie przebadane, m.in. przez genetyków.

Największe zainteresowanie budzi informacja o odnalezieniu kości młodej kobiety z przestrzeloną czaszką. Wiele wskazuje, że należą one do Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki w oddziale legendarnego mjr „Łupaszki”, która za działalność w podziemiu antykomunistycznym została skazana na karę śmierci i stracona w gdańskim areszcie. Razem z nią zgładzono Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”, również podkomendnego „Łupaszki”; od śmierci w 1946 r. dokładne miejsce ich pochówku pozostawało nieznane.

Napływające z IPN wiadomości spotkały się z dużym oddźwiękiem społecznym. Przykładem może być fan page na Facebooku „Żądamy państwowego pogrzebu dla Danuty Siedzikówny Inki”. Można tam przeczytać, że „W związku z doniesieniami medialnymi o odnalezieniu zwłok Danuty Siedzikówny „Inki” - obowiązkiem nas, Polaków jest wymóc na polskich władzach aby jej pogrzeb był godny! Aby pogrzeb tej zwykłej dziewczyny był państwowy, uroczysty, z najwyższymi honorami. „Inka” dla wielu młodych osób stała się autorytetem do naśladowania. Osobą dla której wartości takie jak Bóg Honor i Ojczyzna nie były pustymi słowami a czymś za co mogła poświęcić swoje młode życie. „Inka” zginęła za wolną Polskę i zasługuje na pamięć Polaków - dlatego nakłaniam WSZYSTKICH do poświęcenia jednego dnia swojego życia na dotarcie na Jej pogrzeb - pokażmy Jej, że PAMIĘTAMY i oddajmy jest CZEŚĆ”.

Więcej o poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego będzie się można dowiedzieć podczas wykładu prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Spotkanie rozpocznie się w czwartek 18 września o godz. 18 rozpocznie się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego w sali S 207 (Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4). Organizatorem wydarzenia jest Klub Historyczny im. gen. S. Roweckiego „Grota" w Trójmieście. Wstęp wolny!

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki