Wystartowała Liga Mistrzów. Borussia Dortmund bez Polaków ograła Arsenal Londyn ze Szczęsnym

LUMAR
We wtorkowy wieczór ruszyły rozgrywki Ligi Mistrzów. Już w pierwszej kolejce w grupie D mieli stanąć naprzeciw siebie Łukasz Piszczek z Borussii Dortmund i Wojciech Szczęsny z Arsenalu Londyn, ale Piszczek nie wystąpił z powodu kontuzji. Borussia wygrała 2:0.

Borussię i Arsenal los w tej samej grupie skojarzył drugi rok z rzędu. W poprzednim sezonie obie drużyny awansowały do fazy pucharowej. W Dortmundzie 1:0 wygrali "Kanonierzy" natomiast w Londynie 2:1 zwyciężyła Borussia. Jedną z bramek zdobył występujący wówczas w jej barwach Robert Lewandowski, który przeniósł się do Bayernu Monachium. We wczorajszym meczu w drużynie z Dortmundu zabrakło także kontuzjowanego Kuby Błaszyczykowskiego. Pomocnik reprezentacji Polski nie będzie grać jeszcze przynajmniej przez cztery tygodnie.

Na stadionie Signal Iduna Park w Dortmundzie we wtorek nie było już więc "polskiej" Borussii, a jedynym polskim akcentem był występ w bramce londyńskiego zespołu Wojciecha Szczęsnego. Spotkanie rozpoczęło się od zdecydowanych ataków gospodarzy. W piątej minucie żółtą kartką został ukarany Henrich Mchitarjan. Zdaniem sędziego Olegario Benquerenci napastnik gospodarzy próbował wymusić rzut karny, ale zdaniem miejscowych kibiców arbiter z Portugalii popełnił ogromny błąd. To była zapowiedź wielkich emocji, bo potem oglądaliśmy wspaniałe widowisko.

Na koniec pierwszej połowy ku radości ponad 80 tysięcy kibiców żółto-czarnych Ciro Immobile, włoski następca Roberta Lewandowskiego, ograł dwóch obrońców i uderzeniem w długi róg bramki pokonał Szczęsnego. Druga połowa rozpoczęła się od znakomitej akcji Kevina Grosskreutza, który zagrał do Aubameyanga, a ten ograł Szczęsnego i posłał piłkę do pustej bramki. Potem polski bramkarz wiele razy był w opałach, a drużyna Arsena Wengera rzadko zagrażała bramce Romana Weidenfellera.

Jako pierwszy na listę strzelców w nowym sezonie Ligi Mistrzów wpisał się Brazylijczyk Hulk, który w spotkaniu grupy C Benfica Lizbona - Zenit Sankt Petersburg już w piątej minucie dał prowadzenie rosyjskiemu zespołowi. Gospodarze od 18. minuty grali w dziesięciu po czerwonej kartce Artura, a cztery minuty później Belg Axel Witsel podwyższył wynik na 2:0.

Real Madryt walkę w obronie trofeum, co nie udało się do tej pory żadnemu ze zwycięzców Ligi Mistrzów, rozpoczął od konfrontacji przed własną publicznością z FC Basel. Po pierwszej połowie gospodarze prowadzili już 4:1, a trzeciego z kolei gola dla Realu zdobył Cristiano Ronaldo. To było 67. trafienie Portugalczyka w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Prowadzący w klasyfikacji najlepszych strzelców w historii Ligi Mistrzów Raul Gonzalez trafiał do siatki 71 razy.

Po pięciu latach przerwy do europejskiej elity wrócił Liverpool. "The Reds", występujący tak jak "Królewscy" w grupie B, zmierzyli się na własnym stadionie z bułgarskim Łudogorcem Razgrad i wygrali tylko 2:1.

Pierwsza kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów
grupa A

Juventus Turyn – Malmoe FF 2:0 (0:0). Bramka: Carlos Tevez (59, 90).
Olympiakos Pireus – Atletico Madryt 3:2 (2:1). Bramki: Arthur Masuaku (13), Ibrahim Afellay (31), Konstantinos Mitroglou (73) – Mario Mandzukić (38), Antoine Griezmann (86).

grupa B
Liverpool – Łudogorec Razgrad 2:1 (0:0). Bramki: Mario Balotelli (82), Steven Gerrard (90+3. karny) – Dani Abalo (90).
Real Madryt – FC Basel 5:1 (4:1). Bramki: Marek Suchy (14. samobójczy), Gareth Bale (30), Cristiano Ronaldo (31), James Rodriguez (36), Karim Benzema (79) – Derlis González (38).

grupa C
Benfica Lizbona – Zenit St. Petersburg 0:2 (0:2). Bramki: Hulk (5), Axel Witsel (22).
AS Monaco – Bayer Leverkusen 1:0 (0:0). Bramka: Joao Moutinho (61).

grupa D
Borussia Dortmund – Arsenal Londyn 2:0 (1:0). Bramki: Ciro Immobile (45), Pierre-Emerick Aubameyang (48).
Galatasaray Stambuł – Anderlecht Bruksela 1:1 (0:0). Bramki: Burak Yilmaz (90+1) – Dennis Praet (52).

W środę grają (wszystkie mecze o godz. 20.45)