Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Językowa Warta Polecenia 2014: Wybierz z nami najlepszą szkołę językową!

Anastazja Bezduszna, Katarzyna Sklepik
Angielski – jest najpopularniejszy, hiszpański – jest modny, rosyjski – wraca do łask. Niemiecki chętnie wybierają młodzi Wielkopolanie, a na francuski stawiają ci, których interesuje praca w dyplomacji i europejskiej polityce. Znajomość języków obcych jest dziś nam potrzebna na każdym kroku: w szkole, pracy, na wakacjach. Dlatego coraz częściej szlifujemy nasze umiejętności językowe na różnych kursach.

Szkoła Językowa Warta Polecenia 2014

By ułatwić poznaniakom wybór szkoły językowej, w naszym plebiscycie prezentujemy, te szkoły, którym zaufali już inni kursanci. Każdy może zgłosić swoją szkołę językową, wysyłając zgłoszenie na adres [email protected].
Głosy w naszym plebiscycie - za pomocą aplikacji Facebook lub SMS - można oddawać do 8 października. Każdy czytelnik, który odda swój głos SMS-em, otrzyma kod do elektronicznego wydania „Głosu Wielkopolskiego”, który może zrealizować tego samego dnia na stronie prasa24.pl. Koszt jednego SMS-a to 2.46 zł +VAT.

SZKOŁA JĘZYKOWA WARTA POLECENIA. Zagłosuj i sprawdź aktualne wyniki!

Na co zwrócić uwagę, wybierając szkołę językową

Okazuje się, że prawie 70 procent polskich uczniów twierdzi, że nauka języka obcego w szkole, to zdecydowanie za mało. Co trzeci gimnazjalista i licealista narzeka głównie na brak konwersacji i zbyt duże grupy, w których muszą się uczyć. Nic więc dziwnego, że coraz więcej uczniów korzysta z dodatkowych zajęć w szkołach językowych, platform e-learningowych, konwersacji na skype lub kursów językowych za granicą.

Aż 62 procent uczniów gimnazjów i liceów wybiera na dodatkowych kursach język angielski, a 21 procent – niemiecki. Języki: francuski, włoski i hiszpański w sumie wybiera 15 procent młodych ludzi. Wybierając kurs językowy musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Po pierwsze: cena – Bez względu na to, którą z opcji nauki wybierzemy, trzeba liczyć się z wydatkiem. Nauka w szkole językowej kosztuje dziś od 600 do 1800 złotych za semestr. Cena zależy od marki szkoły, języka, wielkości grupy, a nawet godziny, w której pasuje nam nauka.

Po drugie: cel – W procesie nauki bardzo ważny jest jasno określony cel, do którego systematycznie będziemy zmierzać. To na przykład uzyskanie ciekawszej pracy, czytanie książek i oglądanie filmów w oryginale, płynne porozumiewanie się z zagranicznymi znajomymi. Świetną motywacją jest dążenie do uzyskania certyfikatu językowego, który obiektywnie wykaże nasz poziom i biegłość we wszystkich obszarach sprawności językowych: mówieniu, rozumieniu ze słuchu, czytaniu, pisaniu. Certyfikaty językowe dostępne są na wielu poziomach zaawansowania.
Po trzecie: kursy do certyfikatów – Silnie zmotywowana grupa uczestników, aktywne i regularne uczestnictwo w zajęciach – to często podkreślane korzyści z wyboru kursów przygotowujących do certyfikatu językowego. Ważne, by organizator kursu na bieżąco monitorował postępy uczniów (np. w formie testów sprawdzających). Dobrze, gdy szkoła językowa zapewnia egzaminy próbne. Ich wyniki pozwalają ocenić przygotowanie kursantów, wskazując im ewentualne obszary koniecznej poprawy przed przystąpieniem do egzaminu zewnętrznego.

Po czwarte: metody nauki – Metody nauczania i materiały dydaktyczne powinny być dostosowane do wieku kursanta i celu, który chce osiągnąć. Do wyboru są różnorodne pomoce: od podręczników, poprzez rozwiązania multimedialne czy aplikacje na urządzenia mobilne, po gry dla dzieci. Niezależnie od metod, najważniejszy jest kontakt z żywym językiem. Warto więc wykorzystywać wszelkie sytuacje do praktykowania zdobytych umiejętności.

Po piąte: zapytaj o lektora – Dobry nauczyciel ma kierunkowe wykształcenie wyższe (dyplom anglistyki, lingwistyki lub nauczycielskiego kolegium języków obcych) oraz przygotowanie metodyczne. W przypadku native speakerów warto zwrócić uwagę na kwalifikacje metodyczne poświadczone certyfikatami Cambridge English. CELTA to standard w nauczaniu osób dorosłych, CELTYL uprawnia do uczenia dzieci, Delta potwierdza bardzo zaawansowane kwalifikacje dydaktyczne. Oprócz dyplomów ważny jest staż pracy, osobowość oraz kreatywność nauczyciela. Warto zapoznać się z sylwetkami lektorów na stronie www, a najlepszą rekomendacją są osiągnięcia ich uczniów.

Po szóste: skorzystaj z lekcji próbnej – Jeśli szkoła oferuje taką możliwość, warto skorzystać z lekcji próbnej, podczas której można porównać poziom językowy uczestników i upewnić się, że proponowana grupa nam odpowiada. Najlepsze efekty uzyskuje się w jednorodnych grupach. Udział w lekcji próbnej pozwoli również ocenić, czy odpowiada nam sposób prowadzenia zajęć przez lektora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski