Dzisiejszy rolnik stawia na wykształcenie i eksperymentalne...

  Dzisiejszy rolnik stawia na wykształcenie i eksperymentalne uprawy

  Renata Cicharska, Dorota Bonzel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Dariusz Ksobiech - wyślij SMS o treści ROL.62 na nr 72355
  1/3
  przejdź do galerii

  Dariusz Ksobiech - wyślij SMS o treści ROL.62 na nr 72355 ©archiwum

  Ci, którzy nie dość dobrze znają wieś i mieszkających tam ludzi, mają utrwalony obraz rolnika jako kogoś, kto nie ma zbyt dobrego wykształcenia lub co najwyżej legitymuje się świadectwem podstawówki. Jak ten obraz daleki jest od rzeczywistości mogą zaświadczyć kandydaci na "Superrolnika Wielkopolski 2014".

  Stawia na wykształcenie


  Andrzej Janiak jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu. Wraz z żoną Iwoną posiada w Strzegowej (gmina Nowe Skalmierzyce) gospodarstwo o powierzchni 70 ha.

  Ma ono nowoczesny park maszynowy, własne magazyny, przechowalnię i chłodnię. Jest w całości nawadniane. Specjalizuje się w uprawie warzyw gruntowych, głównie marchwi, cebuli, pietruszki, buraków czerwonych i ziemnia-ków oraz kukurydzy na ziarno.
  Nasz kandydat przywiązuje dużą wagę do edukacji swoich dzieci. Jego 23-letnia córka Anita po międzynarodowej maturze w Cambridge, obecnie studiuje w prywatnej szkole tłumaczy przysięgłych SDI Institute w Monachium. 26-letnia Żaneta, absolwentka Seattle Central Community College w USA i brytyjskich studiów pielęgniarskich jest zatrudniona w Kings College Hospital w Londynie. Z kolei 27-letni syn Tobiasz, absolwent technikum rolniczego i studiów informatycznych, pracuje na rodzinnym gospodarstwie.

  Superrolnik Wielkopolski 2014. Zagłosuj i sprawdź aktualne wyniki!

  Nie boi się nowego


  Dariusz Ksobiech to rolnik zJadwiżyna, ale jest też związany z Wyrzyskiem. Ma tu pole kukurydzy. To uprawa eksperymentalna. Jak tłumaczy, dwa rodzaje ziaren kukurydzy zostały na jego polu zasiane poraz pierwszy w Polsce.
  - Jak będzie 10 ton na hektar, to będzie dobrze. Ale może być więcej. Na innym polu, gdzie gleba jest gorsza, zbieram z hektara od 30 do 40 ton - wyjaśnia nasz kandydat na najlepszego wielkopolskiego gospodarza.

  Dariusz Ksobiech rolnikiem jest od 1996 roku, wtedy przejął gospodarstwo po rodzicach. Uprawia kukurydzę, bo dzięki temu ma paszę dla krów. Bydło mleczne to podstawa jego gospodarstwa. Rolnika w pracy wspiera żona Edyta oraz trzy córki 18-letnia Aleksandra, 15-letnia Alicja i 12-latka. - Jedna z nich przejmie po mnie to wszystko - mówi.
  Na kandydatów w plebiscycie "Superrolnik Wielkopolski 2014" można oddawać głosy do 4 października. Na stronie gloswielkopolski.pl/naszeakcje/rolnikroku2014 można na bieżąco śledzić ranking kandydatów.


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo