Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupuj taniej prąd i gaz [SPRAWDŹ JAK]

Monika Kaczyńska
Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej i gazu najbardziej opłaca się tym, którzy zużywają ich najwięcej. Dla sprzedawców gazu odbiorcy indywidualni wciąż są mało atrakcyjni
Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej i gazu najbardziej opłaca się tym, którzy zużywają ich najwięcej. Dla sprzedawców gazu odbiorcy indywidualni wciąż są mało atrakcyjni 123rf
Dostawcy energii elektrycznej i gazu coraz ostrzej walczą o portfele swoich klientów. Dla ogrzewających gazem nawet niewielka różnica cen oznacza istotne oszczędności

Coraz łatwiej nieco zaoszczędzić nie tylko na prądzie, ale i na gazie. W obu przypadkach odbiorca może zmienić dostawcę na takiego, który zaoferuje lepsze warunki. Firmy dystrybucyjne coraz zacieklej biją się o portfele klientów, oferując nie tylko niższe ceny, ale i dodatkowe korzyści. Trzeba jedynie dobrze wybrać.

Dostawcę prądu możemy wybierać już od siedmiu lat. Dotąd na skorzystanie z innej oferty niż ta wcześniejszego operatora zdecydowało się co 64. gospodarstwo domowe. Do końca czerwca było ich 211 tysięcy 332 w kraju.
Niewiele osób wie, że można zmienić także dostawcę gazu. Do końca czerwca 2014 roku w skali kraju zrobiło to jednak zaledwie 409 gospodarstw domowych. W Wielkopolsce - 14.

Dostawcy energii elektrycznej i gazu coraz ostrzej walczą o portfele swoich klientów

- Na swobodę wyboru sprzedawcy wpływa kilka czynników: stopień świadomości klientów i ich motywacja do zmiany sprzedawcy, a także łatwość dokonania zmiany czy ilość konkurencyjnych ofert - twierdzi Agnieszka Głośniew-ska z URE. - W 2001 roku zmian sprzedawcy gazu było kilka, w tym - 217.
Sama procedura zmiany dostawcy zarówno gazu, jak i prądu jest bezpłatna i bardzo prosta.

Po znalezieniu oferty, która nam odpowiada, wystarczy firmie, z którą chcemy podpisać umowę udzielić pełnomocnictwa, ta zaś resztę formalności weźmie na siebie: wypowie umowę z dotychczasowym sprzedawcą i zawrze umowę na usługę dystrybucji, w przypadku sprzedaży gazu, wpłaci też kaucję gwarantującą nam dostarczanie gazu.
Cała procedura trwa zazwyczaj około miesiąca.

Obowiązkiem klienta pozostaje tylko rozliczenie się z dotychczasowym dostawcą gazu lub prądu. Ten powinien odczytać licznik i wystawić fakturę nie później niż pięć dni po zawarciu nowej umowy.

Gdzie szukać najkorzystniejszych ofert? W przypadku prądu najłatwiej skorzystać zinternetowych porównywa- rek, na przykład tej umieszczonej na stronie Urzędu Regulacji Energetyki pod adresem: www.maszwybor. ure.gov.pl.
Po wpisaniu kodu pocztowego, zużycia energii i określeniu, w jakich porach doby zużywamy go najwięcej otrzymamy porównanie ofert różnych dostawców. Później pozostaje skontaktować się z wybranym i zadeklarować chęć zmiany dostawcy energii.

Dla ogrzewających gazem nawet niewielka różnica cen oznacza istotne oszczędności

Z reguły będzie to kontakt przez telefon lub drogą elektroniczną, a wszelkie niezbędne dokumenty dostaniemy do domu pocztą lub przesyłką kurierską, w taki sam sposób będzie trzeba je odesłać.
W Wielkopolsce wyjątkiem w tym względzie są Enea i Energa. Pierwsza ma stacjonarne biura obsługi w 10 miastach Wielkopolski (oprócz Poznania m.in. w Lesznie, Pile, Kościanie, Wrześni), druga - w Poznaniu, Kaliszu, Jarocinie, Kępnie i Krotoszynie.

W przypadku zmiany sprzedawcy gazu procedura jest identyczna.
Tyle że w dla odbiorców indywidualnych wybór dostawców jest bardzo niewielki. Do gospodarstw domowych są gotowe dostarczać błękitne paliwo jedynie Duon i Energetyczne Centrum. Nic dziwnego zatem, że w Wielkopolsce do końca czerwca 2014 roku na zmianę dostawcy zdecydowało się jedynie 14 gospodarstw domowych.
W przypadku obu firm klient może kupić od jednego dostawcy prąd i gaz. To rozwiązanie coraz popularniejsze wśród przedsiębiorców pozwala uzyskać jeszcze korzystniejsze ceny.

Ile można na tym zaoszczędzić? Biorąc pod uwagę, że przeciętnie opłaty stałe i dystrybucyjne stanowią około 40 procent rachunku, niższa o 6 procent cena samego gazu, jaką proponuje Energetyczne Centrum oznacza realną oszczędność rzędu 3,5 procent. Przy kilkutysięcznych wydatkach na gaz ponoszonych w przypadku ogrzewania daje to już znaczącą sumę.

Energetyczne promocje
Sprzedawcy energii elektrycznej kuszą klientów promocjami: gwarancją stałej ceny, rabatami, a także ubezpieczeniem medycznym po promocyjnej cenie, abonamentem na oprogramowanie biurowe (Energa), a nawet brakiem opłat za energię zużytą w określonych godzinach (Duon) czy dostępem do usług elektryka (Tauron).
A Na różnicach cen przeciętne gospodarstwo domowe zużywające 2000 kWh rocznie może zaoszczędzić około 600 zł

Firmy zmieniają chętniej
Obecnie już 5,4 proc. gazu jest sprzedawana przez inne firmy niż PGNiG. W ubiegłym roku 13 największych niezależnych firm, sprzedało łącznie ponad 1,3 mln m sześc. gazu 141,2

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski