Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rafał Grupiński z PO: Współpraca z Ryszardem Grobelnym się skończyła

Paulina Jęczmionka
Rzadko bywam czegoś tak pewny, ale teraz wiem, że to koniec rządów Ryszarda Grobelnego - mówi Rafał Grupiński z PO
Rzadko bywam czegoś tak pewny, ale teraz wiem, że to koniec rządów Ryszarda Grobelnego - mówi Rafał Grupiński z PO Archiwum
Wielkopolska PO zatwierdziła swoje listy wyborcze do sejmiku województwa oraz kandydatów na prezydentów miast. Wielkiego zaskoczenia nie ma.

Rada regionu PO jednogłośnie przyjęła listy do sejmiku we wszystkich sześciu okręgach. W połowie z nich "jedynkami" są kobiety. Wysokie miejsca dostali też obecni radni.

Zobacz też:
Wybory samorządowe: Pierwszy sondaż - Grobelny nie ma powodów do radości

- Naszym zadaniem jest wygranie wyborów w taki sposób, by to Platforma z koalicjantem mogła racjonalnie, z jak najlepszym wynikiem dla Wielkopolan, zarządzać przez następne lata unijnymi pieniędzmi i budżetem województwa - mówi Rafał Grupiński, szef wielkopolskiej PO.

Były wicemarszałek Leszek Wojtasiak w Poznaniu, marszałek Marek Woźniak w okręgu podpoznańskim, starosta Małgorzata Waszak w konińskim - o tych nazwiskach w kontekście sejmiku mówiło się od dawna i nikogo nie zaskakują. W pozostałych trzech okręgach nastąpiły pewne zmiany.

W pilskim listę otwiera Mirosława Rutkowska-Krupka, była prezydent Piły. Lider z wyborów w 2010 r. - Tomasz Bugajski - nie będzie ponownie ubiegał się o mandat. Ma startować na radnego powiatu i jest potencjalnym kandydatem na starostę. W tym okręgu zaskoczeniem może też być czwarte miejsce dla Zbigniewa Ajchlera, który w 2012 r. wystąpił z klubu SLD i był niezależnym radnym sejmiku. W okręgu kalisko-ostrowskim "jedynką" jest z kolei bankowiec Marzena Wodzińska, która startowała do PE. Szef sejmikowego klubu PO Rafał Żelanowski dostał drugie miejsce. W okręgu leszczyńskim listę otwiera natomiast starosta Krzysztof Piwoński.

Poza wyborami do sejmiku, wczoraj szef PO wskazał też kandydatów na prezydentów wielkopolskich miast. W dwóch z nich dotychczasowi prezydenci - Jarosław Urbaniak w Ostrowie i Piotr Głowski w Pile - będą ubiegać się o reelekcję. W Koninie o to stanowisko powalczy starosta Małgorzata Waszak, w Lesznie - szef rady miejskiej Tadeusz Pawlaczyk, a w Gnieźnie Tomasz Budasz, radny powiatu i prezes MPK. Z kolei w Kaliszu PO popiera obecnego prezydenta Janusza Pęcherza, z którym współpracuje. Dlaczego i w Poznaniu, gdzie po długiej dyskusji wystawia związanego z PO od roku Jacka Jaśkowiaka, partia nie poparła urzędującego Ryszarda Grobelnego?

- Nasz klub radnych współpracował z prezydentem przez dwie kadencje - mówi Rafał Grupiński. - Grobelny postanowił z tego zrezygnować, do tego wytoczył przeciwko nam działa w walce o sejmik. Współpraca zatem się skończyła. Prezydent zaczął żeglować osobno, ale trafi na skałę i straci władzę w Poznaniu.
Skąd u szefa PO taka pewność? Grupiński odpowiada, że to intuicja, a dla poznaniaków nadszedł czas na zmiany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski