Poznań: Wyłudzili miliony złotych

  Poznań: Wyłudzili miliony złotych

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Kolejne dwa akty oskarżenia przeciwko gangowi, którym miał kierować Dariusz S., trafiły do poznańskiego sądu. Tym razem sześciu osobom działającym w zorganizowanej grupie przestępczej zarzucono usiłowanie wyłudzenia prawie pięciu milionów złotych na szkodę BRE Banku.

  Zakończenie obu wspomnianych śledztw spowodowało, że organy ścigania wyjaśniły wszystkie znane wątki dotyczące działalności gangu. Jak informuje poznańska Prokuratura Apelacyjna, która wspólnie z CBŚ prowadziła postępowanie, przestępcy działali co najmniej od lipca 2007 roku. W połowie zeszłego roku zakończył się jeden z głównych wątków dotyczących grupy Dariusza S. Wówczas oskarżono dziesięć osób o popełnienie 92 przestępstw. Zarzucono im, że wyłudzili od wielu różnych instytucji finansowych 6,6 mln zł. Próbowali też nielegalnie uzyskać kolejną kwotę o zbliżonej wysokości.

  Jak działali oszuści? Zdaniem prokuratury do wyłudzeń były wykorzystywane m.in. fałszywe dokumenty firm nieprowadzących działalności gospodarczej. Dariusz S. znajdował osoby, na które rejestrowano fikcyjne podmioty. Potem występowały one o kredyty i leasingi do firm działających na terenie całego kraju. Zabezpieczeniem tych zobowiązań miały być głównie maszyny budowlane, które tak naprawdę były własnością osób trzecich.

  Nielegalne działania grupy wyszły na jaw w połowie 2009 roku. Większość jej członków została tymczasowo aresztowana. Jeśli w poszczególnych procesach zapadną wyroki skazujące, oskarżeni będą musieli zapłacić olbrzymie kary finansowe.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo