Śrem: Warta przekroczyła 5 metrów. Film

  Śrem: Warta przekroczyła 5 metrów. Film

  CZUM

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Przewidywania synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu dotyczące poziomu Warty w Śremie się sprawdziły. W sobotę o godz. 11 wodowskaz mieszczący się przy ul. Nadbrzeżnej pokazywał ponad 5 metrów. Stan alarmowy przekroczony został o 50 cm.
  Znaczna część promenady mieszcząca się przy Oazie znajduje się pod wodą

  Znaczna część promenady mieszcząca się przy Oazie znajduje się pod wodą ©CZUM

  Taki stan rzeka osiągnęła ostatni raz w czerwcu, kiedy to Śrem i okoliczne wsie znajdujące się w dorzeczu Warty walczyły z powodzią. Sytuacja ta może ulec znacznemu pogorszeniu. Według tego samego instytutu poziom wody w Warcie na odcinku w Śremie będzie systematycznie rósł.

  Zobacz film z serwisu glos.tv Warta w Śremie ma 5 metrów! - film

  Synoptycy przewidują, że w niedzielę 16 stycznia poziom wód w korycie Warty przekroczy 507 cm, natomiast już w poniedziałek ma on wynieść 513 cm.

  Pod wodą znajduje się też znaczna część nadwarciańskiej promenady, a przy Oazie można zauważyć wodę wdzierającą się na ogródki mieszkańców ul.
  Promenada. Mimo iż poziom wody w Warcie jest bardzo wysoki, jak na tę porę roku, to władze nie zdecydowały się mobilizować sił, by zabezpieczać mienie workami z piaskiem, jak to miało miejsce podczas majowej i czerwcowej walki z żywiołem.

  Na razie zostały wydane decyzje dotyczące zakupu folii, żwiru oraz worków na piach. Systematycznie są też przeprowadzane kontrole stanu wałów oraz miejsc szczególnie narażonych na podtopienia.

  W środę Bartosz Żeleźny, zastępca burmistrza Śremu, wraz z Januszem Przywarą z Obrony Cywilnej kontrolowali zagrożone rejony.

  - Sytuacja powodziowa jest pod kontrolą - zapewnia włodarz. - Sprawdzaliśmy jak sprawa wygląda w Orkowie, Zbrudzewie, Mechlinie oraz Niesłabinie, czyli w tych miejscach, które były najbardziej zagrożone podczas majowej powodzi - przekazuje zastępca Adama Lewandowskiego.

  Adam Lewandowski, burmistrz Śremu, uspokaja, że ujęcie wody pitnej oraz oczyszczalnia ścieków dla mieszkańców gminy Śrem nie są zagrożone. Cały czas obowiązuje zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych oraz terenach zalewowych.

  Wszelkie informacje dotyczące zagrożenia powodziowego należy zgłaszać do zespołu zarządzania kryzysowego nr tel. 722 323 321 oraz do straży miejskiej - nr tel. 986, 061 28 32 511, nr kom. 505 151 417. Telefony są czynne całą dobę.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  powodzie w Polsce

  otoJA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 15

  No cóż jest to tylko kolejny dowód jak władza / wraz z samorządową / ma głęboko w powarzaniu nie tylko ludzi ale i całe środowisko. gratulacje dla inwestora , projektanta za doskonałe...rozwiń całość

  No cóż jest to tylko kolejny dowód jak władza / wraz z samorządową / ma głęboko w powarzaniu nie tylko ludzi ale i całe środowisko. gratulacje dla inwestora , projektanta za doskonałe zaprojektowanie wpaniałej kanalizacji na terenie nie tylko miasta Śrem -ale dotyczy to tak Wielkopolski jak i miasta Poznania. Dla tych specjalistów zagadnienia małej retencji sa równie abstrakcyjne jak życie Indian na Marsie / no tam to może sie inaczej nazywają - ale tego jeszcze NIKT NIE WIE !!! /. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo