Nowy dom dla małych artystów

  Nowy dom dla małych artystów

  Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Projekt Ośrodka Edukacji Teatralnej „Łejery” – Centrum Sztuki Dziecka na poznańskiej Cytadeli

  Projekt Ośrodka Edukacji Teatralnej „Łejery” – Centrum Sztuki Dziecka na poznańskiej Cytadeli ©fot. archiwum zespołu

  Projekt Ośrodka Edukacji Teatralnej "Łejery" - Centrum Sztuki Dziecka jest gotowy. Radni z poznańskiej komisji kultury zamierzają wprowadzić do budżetu miasta na rok 2011 poprawkę, która przywróci go do budżetu.
  Projekt Ośrodka Edukacji Teatralnej „Łejery” – Centrum Sztuki Dziecka na poznańskiej Cytadeli

  Projekt Ośrodka Edukacji Teatralnej „Łejery” – Centrum Sztuki Dziecka na poznańskiej Cytadeli ©fot. archiwum zespołu

  Ta inwestycja zastała przewidziana na lata 2011-2012 w przyjętym w 2009 roku Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Poznania. Jednak w tegorocznym budżecie zabrakło dla niej miejsca. Teraz radni wnioskują w poprawce o 2,5 mln zł na ten rok. W 2012 roku chcieliby wydatkować na kontynuację budowy 2 mln zł i doprowadzić tym samym inwestycję do końca.

  - Z informacji, które do mnie docierają - mówi Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka - za poprawką wniesioną przez komisję kultury i oświaty, opowiada się także klub radnych PO i prezydent Poznania.
  Okazuje się, że nasza kampania informacyjna przyniosła skutek. Mówię o tym, bo w pewnym momencie wydawało się, że w Radzie Miasta niektórzy sądzili, że jest to wyłącznie rozbudowa szkoły. Tymczasem powstaje nowy budynek, który będzie służył dwóm instytucjom - szkole "Łejery" i Centrum Sztuki Dziecka. Każda z nich będzie tu realizować swój odrębny program, ale będziemy też pracować nad wspólnymi pomysłami i koncepcjami. Budynkiem administrować będzie zapewne szkoła, a nad profilem będzie czuwać rada programowa.

  Ośrodek Edukacji Teatralnej "Łejery" - Centrum Sztuki Dziecka wpisuje się w krajobraz poznańskiej Cytadeli. Koncepcja architektoniczna zmieniała się. Poszukiwania satysfakcjonujące wszystkich zainteresowanych trwały rok. Ostatecznie powstanie budynek parterowy, który "włamuje" się w już istniejący. Jego centrum będzie sala widowiskowa oparta na dwóch prostokątach. Na ich skrzyżowaniu wysokość osiągnie 10 metrów, co pozwoli tam dowolnie budować scenę. Nowa sala będzie miała charakter mobilny i będzie ją można kształtować dowolnie w zależności od potrzeb. Pomieści około 250 osób. Ściana za sceną jest podnoszona i otwiera budynek na patio otoczone z wszystkich stron przeszklonymi ścianami. Pozwoli to latem łączyć salę z patio i uzyskiwać w ten sposób większą, po części plenerową przestrzeń do realizacji widowisk czy koncertów. Oprócz sali widowiskowej zaplanowano dwie garderoby, osobne sale prób, magazyny i małe pomieszczenia biurowe dla szkoły i Centrum Sztuki Dziecka oraz dwie klasy dla szkoły "Łejery". W foyer ośrodka będzie można organizować wystawy. Nie zapomniano również o przestrzeni na kantynę, która będzie także mogła pełnić rolę kawiarenki.

  - Ośrodek Edukacji Teatralnej "Łejery" - Centrum Sztuki Dziecka to nie jest chyba ostateczna nazwa - zauważa Moszkowicz. - Na czas inwestycji jest odpowiednia, ale kiedy zacznie funkcjonować, trzeba będzie wymyślić bardziej przyjazną nazwę własną. To pierwsza tego typu inwestycja w mieście od niepamiętnych czasów. Wreszcie to chyba pierwsze takie miejsce w Polsce, gdzie szkoła i instytucja kultury będą mogły twórczo współdziałać pod jednym dachem. Już niedługo to właśnie tutaj będzie się w Poznaniu chodziło z dziećmi na spotkanie ze sztuką, z gwarancją dobrej edukacji kulturalnej i wartościowej, mądrej zabawy.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo