Odkryli srebra zakopane w piwnicy

  Odkryli srebra zakopane w piwnicy

  Andrzej Kurzyński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Odnalezione przedmioty zapewne należały do kaliskich Żydów

  Odnalezione przedmioty zapewne należały do kaliskich Żydów ©fot. kmp kalisz

  Dwaj robotnicy budowlani podczas pogłębiania piwnic wiekowej kamienicy w śródmieściu Kalisza odkryli skarb pochodzący najprawdopodobniej z początku XX wieku. Były to ukryte w ziemi srebrne łyżki widelce, kieliszki i kubek. Mężczyźni nikogo o tym jednak nie powiadomili. Postanowili natomiast szybko się wzbogacić i całe znalezisko zamierzali sprzedać. Wszystko wycenili na 500 złotych. Ale zamiast dodatkowego zarobku budowlańców czekają teraz kłopoty z prawem.
  Odnalezione przedmioty zapewne należały do kaliskich Żydów

  Odnalezione przedmioty zapewne należały do kaliskich Żydów ©fot. kmp kalisz

  - Mężczyźni ofertę złożyli w jednym z kaliskich antykwariatów. Wtedy policjanci wkroczyli do akcji, zabezpieczyli oferowane przedmioty i zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu tureckiego. Zaczęto ustalać, skąd pochodzą zabezpieczone rzeczy - tłumaczy nam asp. Sebastian Taranek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

  29-latek i jego o trzy lata starszy kolega odpowiedzą za przywłaszczenie rzeczy znalezionych. Grozi za to do roku więzienia. Ale nie jest wykluczone, że może ich spotkać surowsza kara, jeśli okaże się, że odnalezione przez nich precjoza mają również wartość historyczną.
  - W tej sprawie zostanie powołany biegły. Poprosimy także o opinię konserwatora zabytków - dodaje policjant.

  Halina Marcinkowska, opiekunka kaliskiego cmentarza żydowskiego i znawca dziejów kaliskich Żydów nie ma żadnych wątpliwości, że wśród odnalezionych w ostatnich dniach przedmiotów są między innymi kielichy i kubki kiduszowe, używane podczas szabatu.

  - Z całą pewnością są to przedmioty, które należały do Żydów - uważa Halina Marcinkowska. - Przedstawiają one przede wszystkim wartość historyczną. Nie jest wykluczone, że są na nich napisy w języku hebrajskim, które mogą pomóc nawet w ustaleniu nazwiska właściciela.

  To niejedyne tego typu odkrycie w Kaliszu. Dwa lata temu podczas remontu innej z kamienic przy ulicy Śródmiejskiej odnaleziono XIX-wieczne przedmioty liturgiczne należące niegdyś do kaliskich Żydów. W ścianie zamurowany był charakterystyczny, dziewięcioramienny świecznik używany podczas święta Chanuki, cztery komplety świeczników szabatowych oraz kandelabr. Wówczas wszystko zostało przekazane policji. Dzisiaj te zabytkowe przedmioty można oglądać w domu przedpogrzebowym na kaliskim cmentarzu żydowskim, który pełni także rolę miejsca pamięci.

  Przed II wojną światową w Kaliszu mieszkało około 30 tysięcy Żydów. Większość z nich została wywieziona przez hitlerowców na przełomie listopada i grudnia 1939 roku.

  - Powszechne było wówczas zakopywanie cennych rzeczy w piwnicach lub zamurowywanie ich w ścianach - dodaje Marcinkowska. - Być może usłyszymy więc jeszcze o podobnych odkryciach.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GŁOWA DO GÓRY

  WIESŁAW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  A CZY ZBIERACZE ZE ŚMIETNIKA TO ZŁODZIEJE, ZNALAZCY , CZY PRZESĘPCY, DZIWNY KRAJ BYĆ OBYWATELEM I SIĘ DO TEGO ZAGRANICĄ PRZYZNAĆ TO WSTYD, MOCHERY MOCHERY MOCHERY

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GŁOWA DO GÓRY

  WIESŁAW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  OO BRAWO W POLICJI ZWIĘKSZY SIĘ STATYSTKA A BANDZIORY PO ULICY BIEGAJĄ , JAK MAJĄ ZAMIAR SZUKAĆ PRECJOZÓW ŁOPATY W ŁAPE I DO ROBOTY , NIE MAJĄ CO ROBIĆ TO POLSKĘ MOGĄ PRZEKOPAĆ.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Skoro w Polsce

  absurdgoniabsurd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  wszystko co w ziemi należy do Państwa! A więc, gdy znajde u siebie na działce ropę to ,,złodziej" - panstwo mi ją zabiera, w owej sprawie, znalezione precjoza należy oddać właścicielom, a więc...rozwiń całość

  wszystko co w ziemi należy do Państwa! A więc, gdy znajde u siebie na działce ropę to ,,złodziej" - panstwo mi ją zabiera, w owej sprawie, znalezione precjoza należy oddać właścicielom, a więc Zydom z XIX wieku!!!
  Proszę ich szanowni urzędnicy znaleźć!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bedzie sie dzialo....

  grabie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2


  ...Widukind - "a u was bija murzynow!!!"

  ...Uuuuu -uuuu - wiadomo Polak potrafi...

  ...no to teraz polski Kalisz z lopatami zejdzie do podziemia !!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kolejna kompromitacja POlicji

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Albowiem rozumując w taki chory sposób należałoby karać antykwariaty za przywłaszczanie, tzw, pchle targi również. A Rosja i Niemcy zrabowały nam wielkie dobra kultury i nikt się tym nie...rozwiń całość

  Albowiem rozumując w taki chory sposób należałoby karać antykwariaty za przywłaszczanie, tzw, pchle targi również. A Rosja i Niemcy zrabowały nam wielkie dobra kultury i nikt się tym nie zajmuje a tu dwóch robotników do więzienia bo nikt się za nimi nie ujmie bo biedni. K. mać, gdzie my żyjemy.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  AJ WAJ POLJAKI KRADNOM!!!

  ski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Jakbym był przedsiębiorcą hplokauścianym to chętnie zapłaciłbym takim dwóm głupkom żeby "znależli " coś "żydowskiego" i zataili to Jak to się pięknie rymuje z GroSSowym bełkotem! Oczywiście...rozwiń całość

  Jakbym był przedsiębiorcą hplokauścianym to chętnie zapłaciłbym takim dwóm głupkom żeby "znależli " coś "żydowskiego" i zataili to Jak to się pięknie rymuje z GroSSowym bełkotem! Oczywiście czysty przypadek zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uuuuuu-uuuu !

  m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Jak do żydów to już przechlapane mają. W tym kraju już nic nie należy do Polaków. NAwet psia kupa niebawem może być przyczyną tragedi Polaka-Obywatela.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo