Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica zamachów z 11 września. Terroryzm to potwór z wciąż odrastającymi głowami

Agnieszka Świderska
Prof. Sebastian Wojciechowski
Prof. Sebastian Wojciechowski
- Warto mieć świadomość, iż każdego roku na świecie ma miejsce około 10 tysięcy zamachów terrorystycznych, co statystycznie oznacza około 30 ataków dziennie. Terroryzm przypomina "potwora" o wciąż na nowo odrastających głowach - mówi w rozmowie z Głosem Wielkopolskim w rocznicę 11 września prof. Sebastian Wojciechowski z UAM i Instytutu Zachodniego, ekspert ds. bezpieczeństwa OBWE.

Czy 13. rocznica ataków z 11 września 2001 r. w obliczu zagrożenia terrorystycznego ze strony Państwa Islamskiego nabiera nowego znaczenia? Czy odwrotnie? Nowe zagrożenie usuwa ją w cień?
PROF. SEBASTIAN WOJCIECHOWSKI: Adekwatna jest tutaj parafraza głosząca, że terroryzm przypomina "stare wino serwowane co jakiś czas w nowych butelkach". To oznacza, że mamy do czynienia z ponadczasowym i globalnym problemem, który wciąż podlega w większym lub mniejszym stopniu ewolucji. Państwo Islamskie jest tego dobrym przykładem.

Jednym z przykładów słabości społeczności międzynarodowej jest fakt, iż pomimo wieloletnich wysiłków nie udało się jej wypracować uniwersalnej definicji terroryzmu i jednoznacznie ustalić czym jest terroryzm

Po 11 września sformowała się pierwsza w historii koalicja antyterrorystyczna. Teraz kolejna. Jej celem według Baracka Obamy ma być "ostateczne pokonanie ISIL w taki sam sposób, w jaki staraliśmy się zrobić to z Al-Kaidą . Czy powstawanie koalicji terrorystycznej nie stało się już koniecznością XXI wieku?
PROF. SEBASTIAN WOJCIECHOWSKI: W takim ujęciu walka z terroryzmem będzie przypominać reakcję na kradzież, na przykład samochodu. Inicjujemy działania oraz uruchamiamy procedury dopiero po zaistnieniu zdarzenia. Znacznie ważniejsza jest jednak profilaktyka, umiejętność prognozowania czy tworzenie odpowiednich struktur gotowych do natychmiastowego działania. Do tego jednak społeczność międzynarodowa nie jest wciąż gotowa, stąd też konieczność uruchamiania za każdym razem "pospolitego ruszenia"' oraz mozolnego budowania koalicji. Jednym z przykładów słabości społeczności międzynarodowej jest fakt, iż pomimo wieloletnich wysiłków nie udało się jej wypracować uniwersalnej definicji terroryzmu i jednoznacznie ustalić czym jest terroryzm. Niewątpliwie ISIL należy zwalczać innymi metodami niż AL-Kaidę. W obu przypadkach niezbędna jest jednak ścisła współpraca międzynarodowa.

Czy można porównać skalę zagrożenia, jaką dla Zachodu stanowiła Al-Kaida, a jaką stanowi obecnie ISIL?
PROF. SEBASTIAN WOJCIECHOWSKI: Są to zagrożenia wywodzące się ze wspólnego rdzenia w postaci terroryzmu, radykalizmu, bezwzględności czy całkowitego braku tolerancji. Obie formy różni jednak wiele aspektów, począwszy od struktury przez strategię czy taktykę działania, a kończąc na skuteczności pozyskiwania środków finansowy. Środki, którymi dysponuje obecnie Al-Kaida, szacowane są na kwotę 15-50 mln dolarów, natomiast w przypadku Państwa Islamskiego wynoszą one około 2 mld dolarów. To bardzo znacząca różnica. Działania ISIL znajdują coraz szersze poparcie w innych częściach świata, o czym świadczą choćby setki, a może już tysiące islamistów walczących w ich szeregach, a pochodzących z Europy, USA, Kanady itp. Istnieje zatem realna groźba aktywizacji komórek ISIL również w państwach tzw. Zachodu.

Kiedyś świat dzieliła żelazna kurtyna. Czy dziś można go podzielić według innej kurtyny?
PROF. SEBASTIAN WOJCIECHOWSKI: Tego typu opinie są ponownym nawiązaniem do koncepcji zimnowojennych lub teorii "zderzenia cywilizacji'' Samuela Huntingtona. W mojej ocenie należy mówić raczej z jednej strony o globalnym terroryzmie oraz podmiotach, które z nim się utożsamiają lub które go z różnych względów wspierają. Z drugiej zaś strony wskazać można na światową koalicję antyterrorystyczną, która nie jest do końca zintegrowana, często przeważają wśród niej partykularne interesy oraz wzajemna nieufność, czego dowodzą m.in. liczne afery szpiegowskie.

Jakie wnioski powinniśmy dziś wyciągnąć z lekcji 11 września?
PROF. SEBASTIAN WOJCIECHOWSKI: Terroryzm jest i będzie jednym z najważniejszych problemów globalnych. Warto mieć świadomość, iż każdego roku na świecie ma miejsce około 10 tysięcy zamachów terrorystycznych, co statystycznie oznacza około 30 ataków dziennie. W ich wyniku co roku umiera kilkanaście tysięcy osób, a kilkadziesiąt tysięcy zostaje rannych. Terroryzm przypomina zatem "potwora" o wciąż na nowo odrastających głowach. Należy zatem koncentrować się nie tylko na zwalczaniu jego przejawów, ale także likwidowaniu potencjalnych źródeł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski