Media: Konkurs w Merkurym w cieniu konfliktu

  Media: Konkurs w Merkurym w cieniu konfliktu

  Tomasz Nyczka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Kandydaci na członków Rady Nadzorczej Radia Merkury pocili się wczoraj przed komisją konkursową. A pytania zadawali przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wśród nich m.in. Jan Dworak, przewodniczący KRRiT i Krzysztof Luft, członek rady i były rzecznik rządu Jerzego Buzka oraz marszałka Sejmu.
  Piotr Frydryszek stara się o stanowisko w radzie nadzorczej

  Piotr Frydryszek stara się o stanowisko w radzie nadzorczej ©Sławomir Seidler

  Poznań to pierwsze miasto, w którym pojawiła się komisja. - To żadna tajemnica, że przyjechaliśmy do Poznania, jako pierwszego, dlatego że tutejsza rozgłośnia publicznego radia miała ostatnio kłopoty - mówił Jan Dworak.

  Kto jednak walczył o miejsce w radzie? Wczoraj przed komisją stanęło sześciu kandydatów. Główne skrzypce grał jednak były prezes Radia Merkury Piotr Frydryszek.

  Członkowie komisji pytali o to, kto powołuje i odwołuje zarząd radia, o jego finansowanie, kierunki rozwoju, budżet w poprzednich latach oraz ewentualne oszczędności.

  - Obserwujemy degradację zasilania kasy radia przez abonament, a to przecież źródło aż 85 proc. środków, którymi dysponujemy. Ta niestabilność to teraz główny problem rozgłośni - mówił Frydryszek.
  I stwierdził, podobnie jak większość kandydatów, że radio powinno mieć jednoosobowy zarząd.
  Momentami było zabawnie. Pytany o zmiany, które przynosi nowelizacja ustawy o radiofonii i telefonii, historyk Krzysztof Bojczuk stwierdził: - Nie wiem, zapoznawałem się tylko z tekstem ustawy już po nowelizacji. Trudno mi więc mówić o zmianach w jej treści.

  Nie obyło się też bez nawiązań do kontrowersji wokół wyboru na stanowisko prezesa radia Filipa Rdesińskiego. Krzysztof Luft pytał obecnego wiceprzewodniczącego rady, prof. Jerzego Handschkego o powody odwołania z tej funkcji Piotra Frydryszka.

  - To Frydryszek powiedział, że rezygnuje. Pytaliśmy, czy nadal chce zajmować swoje stanowisko - stwierdził Handschke. A potem dodał: - Nie kojarzyłem wcześniej Filipa Rdesińskiego. Nie wiedziałem, że był działaczem skrajnej prawicy. Po jego wyborze nawet trochę się zaczerwieniłem, ale wtedy było już za późno. Stwierdziliśmy więc, że można dać mu szansę.

  - Nie będę komentował tych słów, bo konkurs trwa. Mam jednak nadzieję, że zmiany, do których dojdzie w mediach publicznych, sprawią, że nikt już nie będzie musiał się niczego wstydzić - mówił wczoraj "Głosowi Wielkopolskiemu" Jan Dworak.

  Drugi etap przesłuchań dzisiaj w siedzibie Radia Merkury.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PiSofob

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Ani książę Widukind ani kronikarz Widukind nie byli Niemcami lecz Sasami. Jesteś Waść nieoczytany a więc polecam Dzieje saskie Widukinda - tam sprawy jasno wyłożone. Następnie polecam : Gall...rozwiń całość

  Ani książę Widukind ani kronikarz Widukind nie byli Niemcami lecz Sasami. Jesteś Waść nieoczytany a więc polecam Dzieje saskie Widukinda - tam sprawy jasno wyłożone. Następnie polecam : Gall tzw.Anonim. Kronika polska. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przyjechali

  komoruski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  POpaprani komisarze ludowi,a gamonie liza im .....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Widukind

  PiSofob (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Wydało się - Widukind, Ty jesteś z Poznania? Jak na Poznaniaka jesteś zbyt prowincjonalny (w sensie kategorii intelektualnej). Teraz trochę rozumiem skąd ten niemiecki pseudonim.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Luft i Dworak !

  Widukind (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Cóż za tuzy inteligentne(inaczej) kryształowe postacie o nieskazitelnej moralności i przeszłości, o ogromnej wiedzy . I przed takimi się płaszczycie ? POruta i tyle.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo