Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare Zoo w Poznaniu obchodzi w tym roku swoje 140 urodziny [ZDJĘCIA]

Marta Danielewicz
Początek Starego Zoo miał miejsce w ogrodzie, nieopodal restauracji przy dworcu kolejowym
Początek Starego Zoo miał miejsce w ogrodzie, nieopodal restauracji przy dworcu kolejowym archiwum
Historia Starego Zoo sięga roku 1871. W miejscu gdzie dziś znajduje się ogród zoologiczny był kiedyś dworzec Kolei Stargardzko-Szczecińskiej. W zabudowaniach dworcowych mieściła się restauracja, miejsce które stało się sercem przyszłego Zoo.

- Wszystko zaczęło się od wyjątkowych urodzin, które były wyprawiane w dworcowej restauracji. Jeden z gości obchodził jubileusz pięćdziesiątych urodzin. Jego znajomi postanowili mu podarować nietypowy prezent. Każdy z nich, w ciągu trzech dni miał kupić, a następnie ofiarować mu jakieś zwierzę - opowiada Joanna Piechorowska, specjalista do spraw dydaktyki w Starym Zoo. Tym sposobem jubilat wzbogacił się dwanaście zwierząt: świnię, kozę, barana, kota, królika, wiewiórkę, gęś, kaczkę, kurę, pawia, a także małpkę i tresowanego niedźwiedzia, nabytego od wędrownych Cyganów.

Dwanaście zwierząt dało początek Zoo

- W związku z tym, że trudno zabrać taką gromadę do domu, dlatego też cały zwierzyniec umieszczono w ogródku przy restauracji - tłumaczy Joanna Piechorowska.

"Zoolog" się spodobał
Poznaniacy szybko przyzwyczaili się do małego ogrodu ze zwierzętami w mieście. Z biegiem czasu sami zaczęli wzbogacać ekspozycję o kolejne okazy.

- Tak naprawdę to sami mieszkańcy spowodowali, że z małego ogrodu ze zwierzakami powstał duży ogród zoologiczny - komentuje Joanna Piechorowska. Jednak za oficjalną datę powstania Starego Zoo przyjmuje się 1874 roku. Jest to jeden z najstarszych w Polsce jak i w Europie.

- Nasz ogród może poszczycić się najdłuższym stażem, jeśli chodzi o jego płynne funkcjonowanie - tłumaczy Joanna Piechorowska. W Starym Zoo udało się zachować unikatowy układ architektoniczny dawnego zwierzyńca. Dzięki temu pierwszy, poznański ogród zoologiczny przy ul. Zwierzynieckiej został wpisany do rejestru zabytków.

Jak powstało Nowe Zoo?
Najstarsi poznaniacy mimo że nie pamiętają początków Starego Zoo, bez problemu przypominają sobie jego lata świetności.
- To był uroczy ogród, który stanowił jedną z głównych atrakcji Poznania - komentuje Elżbieta Grytka, mieszkanka Łazarza.

Ogród zoologiczny z roku na rok coraz bardziej się rozrastał, pojawiały się nowe zwierzęta, aż zrobiło się zbyt ciasno przy ul. Zwierzynieckiej. Wtedy też postanowiono zbudować Nowe Zoo na obrzeżach miasta, nieopodal jeziora Maltańskiego.

- Na początku myśleliśmy o przeniesieniu Starego Zoo, w miejsce Nowego, ale wpis do rejestru zabytków uniemożliwił nam realizację tego planu - mówi Joanna Piechorowska. Mimo że nie słychać już ryku lwów ani nie widać hałasujących małp czy trąbienia słoni przy ulicy Zwierzynieckiej, poznaniacy cieszą się z istnienia Nowego Zoo.

- Możemy poszczycić się piękną słoniarnią, a teraz i niedźwiedziarnią. To naprawdę perełki turystyczne, które warto zobaczyć w trakcie pobytu w Poznaniu - komentuje Irena Duszyńska, mieszkanka Wildy. Historia zatoczyła jednak koło. Bo zarówno teraz, jak i 140 lat temu w Starym Zoo spotkamy kozę, barana, gęś, kaczkę i kurę.

Konkurs na urodziny Zoo

Jeżeli bywałeś w Starym Zoo, masz pamiątki z nim związane, pocztówki, naklejki, zdjęcia, a nawet bilety, podziel się swoimi zbiorem.
Czytelnicy "Głosu Wielkopolskiego", którzy odwiedzali ogród zoologiczny przy ulicy Zwierzynieckiej mogą wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania jest voucher na nocne zwiedzanie Nowego Zoo nad Maltą. Czytelnicy, którzy wyślą, albo przekażą zachowane pamiątki do końca września dyrekcji Starego Zoo mogą powalczyć o nagrodę. Wysyłać je można na adres mailowy: [email protected], lub osobiście oddawać w dziale dydaktyki w Starym Zoo. Wszystkie zebrane pamiątki będą elementami wystawy, która rozpocznie się w październiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski