Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe: znamy kandydatów komitetu "Teraz Wielkopolska" Ryszarda Grobelnego

Łukasz Cieśla
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny wystawia własny komitet do sejmiku. Już go zarejestrował, a jego nazwa to "Teraz Wielkopolska".
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny wystawia własny komitet do sejmiku. Już go zarejestrował, a jego nazwa to "Teraz Wielkopolska". archiwum
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny wystawia własny komitet do sejmiku. Już go zarejestrował, a jego nazwa to "Teraz Wielkopolska". Udało nam się poznać potencjalne lokomotywy wyborcze w poszczególnych okręgach. Na czołowych miejscach mają być znani samorządowcy oraz osoby kojarzone wcześniej z PO lub PiS.

W okręgu poznańskim prawdopodobną „jedynką” jest Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Grobelnego w Urzędzie Miasta. Na liście mają się też znaleźć były poseł PO Dariusz Lipiński i prezes ZKZL Jarosław Pucek. Obaj wystąpili z Platformy.

Czytaj:
Prezydent Grobelny tworzy komitet do sejmiku. Propozycję dostał... Jarosław Pucek

Z naszych ustaleń wynika, że start zaproponowano lekarzowi Krystynie Dudzińskiej oraz Joannie Janowicz-Strzyżewskiej. Ta ostatnia była m.in. rzecznikiem prasowym Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji oraz poznańskiej strefy kibica podczas Euro 2012. Zajmowała się również pijarem na stadionie narodowym w Warszawie. Od niedawna prowadzi w Poznaniu działalność marketingową na własny rachunek.

– Nie potwierdzam, nie zaprzeczam – odpowiada Janowicz-Strzyżewska, pytana o swój start do sejmiku z okręgu poznańskiego. – Prezydent Grobelny jeszcze nie ogłosił składu komitetu, więc choćby z tego względu nie chciałabym tego komentować. Na pewno będę angażować się w inicjatywy, które przysłużą się miastu – dodaje potencjalna kandydatka.
Kolejność miejsc na poznańskiej liście nie jeszcze ustalona, ale wiadomo, że Janowicz-Strzyżewska miałaby znaleźć się na wysokim miejscu.

Numer na liście będzie miał bardzo duże znaczenie, bo zanosi się na to, że lokomotywy wyborcze, jeśli zdobędą mandat do sejmiku, zrezygnują z niego na rzecz kolejnej osoby na liście. Tak może być w Poznaniu, bo Mirosław Kruszyński może wybrać dalszą pracę w Urzędzie Miasta, a nie funkcję radnego w sejmiku. Pod warunkiem, że Ryszard Grobelny ponownie zostanie prezydentem Poznania.

Na podobną sytuację zanosi się w okręgu podpoznańskim, gdzie „jedynką” listy będzie właśnie Grobelny. Przesądzone jest, że jeśli ponownie wygra prezydenturę Poznania, zrezygnuje z mandatu radnego sejmiku. Oczywiście jeśli go wywalczy. Wtedy jego miejsce zajęłaby druga osoba na liście.

Jak się dowiedzieliśmy, wysoką pozycję na liście w tym właśnie okręgu ma otrzymać Rafał Marek, wiceburmistrz podpoznańskiego Lubonia.

W innych wielkopolskich okręgach Grobelny postawił na znanych lokalnie działaczy. W Pile „jedynką” ma być Grzegorz Piechowiak, były poseł AWS. Od lat nie odniósł sukcesu w wyborach, więc trudno powiedzieć, czy teraz zachęci do siebie mieszkańców północnej Wielkopolski.

W Koninie „jedynkę” zaproponowano Mariuszowi Waszkowiakowi, wiceprezydentowi miasta, który był związany z PiS. Sytuacja z Waszkowiakiem nie jest jednak klarowna. On sam chce walczyć o prezydenturę Konina z poparciem PiS. Gdyby była partia udzieliła mu wsparcia, wykluczyłoby to jego start z komitetu Grobelnego. Doszłoby bowiem do sytuacji, że w wyborach prezydenckich miałby poparcie PiS, a w tych do sejmiku startowałby z komitetu konkurencyjnego dla tej partii.

Zobacz też:
Kto będzie kandydatem Platformy na prezydenta Poznania?

– Moja sytuacja powinna wyjaśnić się w najbliższym czasie – mówi nam Mariusz Waszkowiak.

Jeśli nie on, to „jedynkę” dostanie inny kandydat znany na tym terenie. Jak mówią działacze, byłaby to kobieta.

W okręgu kalisko-ostrowskim lokomotywą listy ma być Stanisław Krakowski, wiceprezydent Ostrowa Wlkp. Sztabowcy Grobelnego przyznają, że sondowano także możliwość pojawienia się na listach Janusza Pęcherza, prezydenta Kalisza. On jednak się nie zdecydował na współpracę z komitetem Grobelnego.

Natomiast w przypadku okręgu leszczyńskiego na razie nie wiemy, kto będzie „jedynką” listy.

– To znana osoba, która pełniła ważną funkcję, niezwiązaną jednak z polityką – mówi Norbert Napieraj, szef sztabu komitetu Ryszarda Grobelnego.

Jak szansę Grobelnego oceniają konkurenci z partii politycznych? Ich liderzy wskazują, że Grobelny poza Poznaniem nie jest zbyt rozpoznawalny. Dlatego komitetowi może być trudno przekroczyć próg wyborczy. Wynik, który gwarantowałby wzięcie mandatów, musiałby być dwucyfrowy, czyli wynosić co najmniej ok. 10 procent.

Komitet Grobelnego został już zarejestrowany, pod nazwą „Teraz Wielkopolska”. Zamierza on podkreślać swoją bezpartyjność. Z kolei partie polityczne będą próbowały przekonać wyborców, że prezydent Grobelny, związany z Poznaniem, będzie zainteresowany swoim miastem, a nie całą Wielkopolską.

– Trudno przewiedzieć, jaki wynika osiągnie komitet prezydenta. Z ciekawością oczekuję na wynik wyborów, bo to ciekawa inicjatywa – komentuje prof. Dorota Piontek, politolog z UAM. – Prawdą jest, że prezydent Grobelny nie jest aż tak rozpoznawalny poza Poznaniem. Stawianie w poszczególnych okręgach na lokalnych liderów i samorządowców jest więc racjonalne. I może dać dobry wynik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe: znamy kandydatów komitetu "Teraz Wielkopolska" Ryszarda Grobelnego - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski