Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Mniej robót publicznych i kursów

Tomasz Nyczka
Urzędy pracy oferują bezrobotnym roboty publiczne.  Wkrótce może się to zmienić
Urzędy pracy oferują bezrobotnym roboty publiczne. Wkrótce może się to zmienić MARCIN OLIVA SOTO / POLSKAPRESSE
Rynek Bezrobotnych przybywa w przeciwieństwie do pieniędzy na aktywne zwalczanie bezrobocia. Wielkopolski Urząd Pracy w tym roku może dostać na ten cel prawie 200 milionów złotych mniej.

Panika w pośredniakach. Prawdopodobnie w nowym roku ziści się czarny scenariusz, o którym pracownicy na korytarzach mówili już dawno. W nowym budżecie państwa na funkcjonowanie urzędów ma być przeznaczonych mniej środków. I to drastycznie. Kierownictwo wielkopolskiego WUP-u szacuje, że ponad trzy razy mniej niż w 2010 roku. A to oznacza mniej pieniędzy na aktywizację bezrobotnych. Przy prognozach dotyczących bezrobocia, które wcale nie napawają optymizmem.

- W 2010 roku urząd dostał z budżetu centralnego 275 mln złotych - mówi Bernadetta Ignasiak z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu. - Teraz okazuje się, że suma dotacji na 2011 rok może wynieść zaledwie... 87 mln złotych.

Szefostwo urzędu ma powody do zmartwienia. Tym bardziej że środki te służyły zwykle wspieraniu aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu. A te są szansą dla bezrobotnych na powrót na rynek pracy. -Pieniądze przeznaczaliśmy na kursy doszkalające dla bezrobotnych, kursy podnoszące ich kwalifikacje, roboty publiczne, czy dotacje na otwarcie działalności gospodarczej przez bezrobotnych - opowiada Bernadetta Ignasiak. - Nie wspominając o stażach absolwenckich, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Zarówno wśród młodych absolwentów, jak i ich potencjalnych pracodawców. I przyniosły zatrudnienie wielu młodym ludziom - dodaje.

- Wspierając tych bezrobotnych, którzy nie są najbardziej atrakcyjni dla pracodawców, staramy się stworzyć im szansę na normalną pracę - mówi Zygmunt Jeżewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. - Teraz to zadanie będzie podwójnie trudne.

Wojewódzki Urząd Pracy rozdzieli pieniądze pomiędzy powiatowe urzędy według klucza ustalonego przez Sejmik Wojewódzki. Ale już wiadomo, że PUP-y będą musiały zaciskać pasa. Szansa na to, żeby dostać się choćby na staż absolwencki może więc być nikła.
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu dotacja będzie na poziomie 40 proc. tej z poprzedniego roku. Wyniesie około 11,8 mln złotych. W zeszłym roku było to 29,5 mln złotych. To, na czym oszczędzać będą powiatowe urzędy, będzie zależeć jednak tylko od nich.

- To dla nas dramat, tym bardziej że w prognozach nie przewiduje się spadku bezrobocia - rozkłada ręce Zygmunt Jeżewski. - A w grudniu w urzędzie zarejestrowało się 650 osób więcej niż w poprzednim miesiącu. Styczeń jest też miesiącem, w którym rejestruje się więcej bezrobotnych.

Pieniędzy ma być mniej. A okazuje się, że stawki na staże absolwenckie, czy wysokość dofinansowania własnej działalności gospodarczej mają w nowym roku wzrosnąć. Oznacza to, że liczba tych, którzy będą mogli z takiego wsparcia skorzystać drastycznie spadnie.

Co na to Ministerstwo Finansów? Odsyła do treści interpelacji poselskiej, która wpłynęła w tej sprawie do Sejmu w listopadzie.

"Polska gospodarka już wychodzi z kryzysu i dlatego rok 2011 jest dobrym okresem, żeby programy dotyczące aktywnego przeciwdziałania bezrobociu wygaszać. Oczekiwany wzrost gospodarczy Polski wraz ze wzrostem popytu inwestycyjnego dodatnio wpływający na wzrost popytu na pracę, spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym oraz wzrost udziału ludności w wieku 25-44 lat będą pozytywnie oddziaływać w kierunku znacznego obniżania stopy bezrobocia" - czytamy w jej treści.
Jednak z systematycznie przeprowadzanych wśród przedsiębiorców badań nastrojów wynika jasno, że zatrudnienie nowych osób planuje mniej firm niż jest tych, które przymierzają się do redukcji zatrudnienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski