Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gostyń: Muzyczne skarby na świętogórskim festiwalu

Marek Zaradniak
Podczas festiwalu Musica Sacromontana usłyszymy m.in. Poznański Chór Kameralny kierowany przez Bartosza Michałowskiego.
Podczas festiwalu Musica Sacromontana usłyszymy m.in. Poznański Chór Kameralny kierowany przez Bartosza Michałowskiego. Bartosz Seidler
Od 27 września do 5 października na Świętej Górze w Gostyniu odbędzie się IX Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana.

Niezwykle bogaty i zróżnicowany jest program IX Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana, który od 27 września do 5 października odbędzie się w Bazylice Świętogórskiej w Gostyniu. Organizatorzy podkreślają, że odbywa się on zarazem w 200. rocznicę urodzin błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, który uczestniczył w koncertach na Świętej Górze w XIX wieku.

Festiwal zainauguruje go koncert "Polonezy polskie". Przyniesie m.in. kompozycje Michała Kleofasa Ogińskiego, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego oraz zapomnianego, żyjącego na przełomie XVIII i XIX kompozytora gostyńskiego Jana Kiszwaltera. Jego wykonawcami będą pianiści Maciej Pabich oraz Anna Jadach, która grać będzie na pochodzącym z roku 1780 fortepianie młotkowym. To prekursor współczesnego fortepianu, a zarazem najstarszy czynny taki instrument w Polsce. Nazajutrz, a więc 28 września odbędzie się koncert "Wdzięk i elegancja - naśladowcy stylu galant w Wielkopolsce". W jego programie znajdzie się m.in. Litanię ex D wielkopolanina Jana Wańskiego oraz kompozytora współczesnego Marka Raczyńskiego. Wykonawcami będą m.in. Kapela Świętogórska, Poznański Chór Kameralny, amerykańska sopranistka Katherine Dain, mezzosopranistka Magdalena Kulig, portugalski tenor Alberto Souse , baryton Maciej Straburzyński oraz dyrygenci Maciej Bolewski i Bartosz Michałowski.

Wielkim wydarzeniem artystycznym tegorocznego Festiwalu będzie udział jednego z najwybitniejszych w Polsce chórów wykonujących muzykę cerkiewną – chóru „Oktoich” z Wrocławia. Jego koncert "Ekumeniczny dialog" odbędzie się 4 października. Natomiast finałem festiwalu będzie nazajutrz koncert "Muzyczne skarby klasztornych bibliotek". W jego programie znajdzie się Msza Pastoralna związanego ze Świętą Górą Józefa Zeidlera, Symfonia Ex F Antoniego Habla oraz Missa Solemnis Krzysztofa Pendereckiego. Wykonawcy to Sinfonia Iuventis pod batutą Pawła Przytockiego, Schola Cantorum Gedanensis kierowana przez Jana Łukaszewskiego oraz soliści Iwona Socha - sopran, Agnieszka Rehlis - mezzosopran, Tomasz Krzysica - tenor oraz baryton Wojciech Gierlach. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski